Sojuz s družicemi Galileo odstartoval z kosmodromu Kourou

Na druhý pokus odstartovala ze základy Kourou ve Francouzské Guyaně raketa Sojuz, která má na oběžnou dráhu vynést první dvě družice evropského navigačního systému Galileo. Celý projekt má tři roky zpoždění a Evropa jím chce konkurovat americkému GPS. Včera museli start odložit kvůli závadě na ruské raketě.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Start rakety Sojuz VS01

Start rakety Sojuz VS01 | Foto: ESA/CNES/ARIANESPACE - S. Corvaja

„Let zatím probíhá podle řízení letů Evropské kosmické agentury normálně. Na orbitě mají oba satelity zakotvit v 15 hodin a 44 minut evropského času,“ hlásí přímo z kosmodromu Kourou zvláštní zpravodaj Českého rozhlasu Pavel Novák.

Přehrát

00:00 / 00:00

O systému Galileo mluvil na Radiožurnálu publicista a popularizátor kosmonautiky Pavel Toufar

Doplnil, že potom přichází na řadu synchronizace signálů, kdy jde o to, zda se podaří družice oživit.

Cesta satelitů do výšky více než 23 tisíc kilometrů a jejich umístění na orbitě bude trvat skoro 4 hodiny. Poprvé ponese evropské družice ruská raketa Sojuz, která vyhrála výběrové řízení na zajištění dopravy první skupiny družic do kosmu. Jedná se o první start Sojuzu mimo kosmodrom Bajkonur.

Do roku 2019 na oběžnou dráhu společně s evropskými raketami Arianne vynesou ruské Sojuzy celkem 30 družic. Evropské rakety Ariane 5 pojmou na palubu dokonce 4 družice.

Už v roce 2014 ale bude fungovat prvních 18 družic, které zajistí část služeb Galilea. Tedy navigaci v silniční dopravě, ale také pomoc při vyhledávání a záchraně pohřešovaných osob, plavidel nebo letadel.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zpravodaj Českého rozhlasu Pavel Novák mluví přímo ze základny Kourou o startu Sojuzu.mp3

Galileo má být do jisté míry konkurenční projekt k americké GPS. Ale také doplňkový, oba systémy mají být vzájemně kompatibilní.

„Všichni lidé, kteří na systému Galileo pracují říkají, že nejsou pro GPS konkurencí, že jsou s GPS slučitelní. Jde o snahu Evropy být nezávislou na americkém systému. Kdyby například byl na žádost amerického ministerstva obrany systém GPS z nějakých strategických důvodů vypnut, aby byla Evropa samostatná. Navíc je ten systém díky tomu, že byl vyvíjen později, citlivější, takže řidiči si ho budou pochvalovat, například při cestách po městech,“ vysvětluje publicista a popularizátor kosmonautiky Pavel Toufar.

Pavel Novák, Martina Mašková, Jan Piroch, Eva Presová, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme