Sojuz zaparkovaný u ISS se sám nastartoval. Stanice se vychýlila

Na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) se v noci neplánovaně spustily motory zaparkované lodi Sojuz. Posádka pak musela korigovat prostorovou orientaci orbitálního komplexu. Nečekaný manévr podle expertů zavinil chybný povel ze Země. Šestice kosmonautů by prý neměla být v ohrožení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruská kosmická loď Sojuz (nalevo) a loď Progress (napravo) umístěné na Mezinárodní vesmírné stanici | Foto: NASA

Zažehnutí motorů vychýlilo ISS jen krátce a dočasně, shodují se zdroje z americké i ruské kosmické agentury.

Posádka prý okamžitě uvedla orbitální stanici do náležitého stavu. Ruská média uvedla, že na harmonogramu letů mezi Zemí a ISS se nic nemění.

Podle expertů Roskosmosu, kteří incident analyzovali, se motory Sojuzu samovolně spustily při testech rádiového spojení, které řídí automatické přibližování a spojení lodi s parkovacím uzlem ISS.

Odborníci se údajně shodují v názoru, že příčinou byl nesprávný povel z řídicího střediska v Rusku. Jasné ale zatím není, zda šlo o poruchu systému, nebo o lidskou chybu.

Na palubě Mezinárodní vesmírné stanice je nyní šestičlenná posádka. Američan Terry Virts, Italka Samantha Cristoforettiová a Rus Anton Škaplerov se mají vrátit na Zemi ve čtvrtek.

Ještě celý rok na ISS zůstanou Rus Michail Kornijenko a Američan Scott Kelly. Šest měsíců s nimi stráví i další ruský kosmonaut Gennadij Padalka.

Mezinárodní vesmírná stanice - ISS | Foto: Michal Jindra

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme