Sonda Cassini nafilmovala bouři na Saturnu

Záběrů pozemských bouřek existuje nespočet, ale pořídit filmový záznam blýskání na cizí planetě se teď povedlo vůbec poprvé.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sonda Cassini je "lidským okem" v Saturnově soustavě a svou práci dělá výtečně už několik let | Foto: NASA

Bouře se odehrála na Saturnu, kde na její průběh „dohlížela“ sonda Cassini. První záběry blesků pořídila v srpnu loňského roku během bouře, která trvala od ledna až do října 2009. Na vytvoření filmového záznamu ale vědci potřebovali víc materiálu a jasnější blesky, kterými disponovala další bouře. Trvala od listopadu do poloviny prosince, bouřkové mraky byly dlouhé 3 km a výboje blesků byly kratší než jedna vteřina.

Z pořízených záznamů vědci vytvořili film, v němž záběry blesků doprovází praskání rádiových vln. "Je to poprvé, co máme viditelný blesk spolu s radiovými daty," říká Georg Fischer z výzkumného institutu radiových a plazmových vln v rakouském Štýrském Hradci. „Teď, když máme pohromadě záznamy z radiové i viditelné oblasti spektra, si můžeme být jistí, že před sebou máme silnou bouři doprovázenou blesky“.

Data ukazují, že jas blesků na Saturnu se vyrovná nejzářivějším pozemským výbojům. Síla zdejších bouří může být stejná jako na Zemi, nebo dokonce silnější. Je ale pravděpodobné, že na Saturnu jsou bouře mnohem vzácnější a ve stejném čase se odehrávají na jen jednom místě planety, kde trvají několik měsíců.

Zdroj: Science Daily

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme