Sonda Curiosity je na Marsu už rok. Dokázala, že zde mohly být podmínky vhodné pro život

Americké robotické vozítko Curiosity je na Marsu přesně rok. NASA si první výročí přistání připomíná řadou speciálních programů. Mise už totiž splnila hlavní úkol. Ukázalo se, že na Marsu dříve mohly být podmínky vhodné pro výskyt života.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vozítko Curiosity na Marsu - autoportrét, složený z několika snímků

Vozítko Curiosity na Marsu - autoportrét, složený z několika snímků | Foto: NASA/JPL-Caltech/MSSS

Když dispečer letu Allen Chen před rokem potvrdil přistání na Marsu, řídicí středisko mise Curiosity v kalifornské Pasadeně propuklo v jásot. Přistání sledovaly i miliony lidí na celém světě.

Devítisetkilové vozítko od té doby odeslalo na Zem přes 190 gigabitů dat, odebralo a analyzovalo vzorky půdy a zjistilo, že v minulosti byly na Marsu podmínky vhodné pro výskyt mikrobiálních forem života.

Přehrát

00:00 / 00:00

Odborník na kosmonautiku Tomáš Přibyl byl hostem Ranního interview na Radiožurnálu

Byl to také hlavní cíl mise a podle odborníka na kosmonautiku Tomáše Přibyla z vědeckého hlediska zároveň největší úspěch, který sonda zachytila:

„Díky sondě Curiosity jsme zjistili, že planeta Mars přišla o 85 až 95 procent atmosféry. To znamená, že podmínky byly mnohem podobnější podmínkám na Zemi. Zvyšuje to šanci, že bychom tam mohli najít stopy minulého života, ale zároveň nám to předkládá různé otázky, co se tam stalo a jakým vývojem Mars procházel.“

Nejen rudá planeta

Sonda podle Přibyla ještě zjistila, že se na Marsu kdysi běžně nacházela jezera a voda zde byla všudypřítomný element. Dnes se přitom na povrchu dříve “mokré planety“ neudrží voda v kapalném skupenství.

Robot také pořídil panoramatické snímky krajiny, za rok vznikla série 548 fotek. Pojízdná laboratoř mimo jiné monitoruje přirozenou radiaci a počasí. Tyto údaje lze v budoucnu využít při plánování pilotované mise.

Curiosity má před sebou podle plánu ještě 11 měsíců práce, na Marsu ale zůstane už asi na vždycky. „Teď se chystá na roční přejezd, který by měl měřit více než osm kilometrů, k úpatí hory Mount Sharp. Na ni by se v příštích letech měla vydrápat,“ dodává Přibyl.

Další misi k rudé planetě připravuje NASA na listopad. Měla by se zabývat rozborem procesů v její atmosféře.

Helena Berková, Silvie Třeslínová, Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme