Sonda Curiosity prý na Marsu učinila přelomový objev. Detaily se tají

Americký robot Curiosity prý na Marsu udělal objev, který se zapíše do dějin. Tvrdí to vědci, kteří ho tam vyslali. O co přesně jde, ale neřekli.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vozítko Curiosity zkoumá Mars (ilustrační)

Vozítko Curiosity zkoumá Mars (ilustrační) | Foto: NASA

Objev prý má zatřást Zemí. Slibuje to alespoň vědecký šéf mise pojízdného robota Curiosity John Grotzinger. Mobilní laboratoř prý učinila historický objev, který by se mohl zapsat do učebnic dějepisu. O jaký objev má jít, ale Grotzinger neřekl.

„Už v minulosti se dvakrát stalo, že vědci ohlásili senzační objev, ale za týden, deset dnů, když přišli s detaily, tak to nic senzačního nebylo,“ připomněl publicista Karel Pacner.

Přehrát

00:00 / 00:00

O informacích o mimořádném objevu na Marsu mluvil publicista Karel Pacner

„Spíše to bylo v době, kdy se v Kongresu projednávaly rozpočty, včetně rozpočtu NASA.“

„Předpokládá se, že na Marsu byla voda, případně tam dodnes v podzemních dutinách existuje možná v podobě ledu. Tam, kde je voda, tam je podle dosavadních znalostí i život,“ připomněl.

Podle Pacnera tak není vyloučeno, že vědci přišli na pozůstatky života nebo mikroorganismy.

„Kdyby to byli mikroorganismy, nebo stopy po nich, tak by to byli vlastně mimozemšťané.“ Podle jeho slov ale půjde maximálně právě o mikroorganismy. „Nic většího, nic, co bychom spatřili pouhým okem.“

Má za to, že délka doby, po kterou zůstanou detaily objevu ještě utajené, závisí na spolehlivosti vědců:

“Záleží na tom, jak jsou členové týmu spolehliví a neprozradí to za úplatu kamarádovi z novinářských kruhů,“ poznamenal Karel Pacner.

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír má v plánu v roce 2016 vyslat na Mars dalšího robota. Jeho úkolem bude zjistit více informací o hlubinách Marsu a také obecně o vývoji skalnatých planet.

Milan Kopp, Jitka Malá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme