Sonda Curiosity prý našla na Marsu jednoduché organické molekuly

Vedoucí kalifornského střediska NASA, které technicky řídí misi Curiosity, se nechal slyšet, že sonda zřejmě našla na povrchu Marsu jednoduché organické molekuly, které jsou předstupněm živých organismů. Americký vesmírný úřad ale tlumí původní informace, podle nichž by měl počátkem prosince oznámit převratné zprávy z mise své sondy.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Galeův kráter - oblast přistání vozítka Curiosity

Galeův kráter - oblast přistání vozítka Curiosity | Foto: NASA

Vědci mírní očekávání, že se lidstvo dozví něco o nálezu života na další planetě sluneční soustavy. Skeptikem je i profesor biochemie a bývalý předseda Akademie věd Václav Pačes.

„Protože nález takzvaných organických sloučenin zní, jako kdyby to byl produkt organismů, ale to tak nemusí být. Dokonce se uvažuje o tom – a je to velmi pravděpodobné – že dokonce i na Zemi, když vznikal život, tak právě z těch organismů tady vznikly ty základní kameny, z nichž teprve potom dalším zpracováním vznikly první živé organismy,“ vysvětluje Pačes a pokračuje:

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Ozvěn dne na Radiožurnálu byl profesor biochemie a bývalý předseda Akademie věd ČR Václav Pačes

„Takže nález nějakých složitějších molekul, kterým se říká organické molekuly, má k nějakému životu ještě velmi daleko. Vůbec nemusely vzniknout rozpadem živých organismů, mohly vzniknout prebioticky, to znamená bez působení živých organismů.“

Odborníci z NASA zatím nesdělili, o jaké molekuly se jedná. „Já si dovedu představit, že tam vznikly takzvané jednoduché organické molekuly sloučením, tedy běžnými chemickými reakcemi nějakých ještě jednodušších molekul. Byly by to pravděpodobně molekuly s uhlíkem, dusíkem, ale to vůbec neznamená, že jsou živočišného nebo rostlinného původu,“ říká Pačes.

Připouští však, že podmínky na Marsu by mohlo být svým způsobem srovnatelné s těmi na Zemi. „Mohly by, protože se předpokládá, že při vzniku života na Zemi tady ty podmínky byly úplně jiné, než jsou dnes,“ tvrdí Pačes a doplňuje:

„Například tady vůbec nebyla kyslíková atmosféra, ta vznikla až mnohem později. Bylo tady velmi silné ultrafialové záření, které nebylo atmosférou filtrováno. Něco takového mohlo být i na Marsu a je docela dobře možné, že v takovýchto podmínkách ty molekuly – ale znovu říkám, bez přispění živých organismů – mohly skutečně vzniknout.“

Od organických molekul k nejjednodušším formám života je však prý opravdu nesmírně daleko: „Rozdíl mezi tím nejjednodušším organismem a i velmi složitými organickými molekulami, které ale vznikly běžnými chemickými reakcemi, je tak daleko jako od té nejprimitivnější organické molekuly k člověku. I ten nejjednodušší organismus, který vznikl, je už velmi složitý systém.“

Pokud se tedy nález organických molekul na Marsu potvrdí, nebude to zas natolik zásadní pokrok při pátrání po živých organismech mimo naši planetu.

„Můj dojem a zkušenosti jsou takové, že se ukáže, že jsou to zajímavé objevy, že tam vznikly zřejmě nějaké složitější molekuly, ale k tomu, že by to byly molekuly, které vznikly z živých organismů, zatím žádné nálezy nesměřují,“ uzavírá Václav Pačes.

Kateřina Kozmová, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme