Sonda Curiosity už jezdí po Marsu, zvládla se otočit i zacouvat

Inženýři z NASA si vydechli, vozítko Curiosity na Marsu zvládlo další zatěžkávací zkoušku. Při první testovací jízdě ujelo tři metry, otočilo se o 90 stupňů a zacouvalo. NASA tak oznámila další úspěch své mise na rudé planetě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Robotické vozítko Curiosity | Zdroj: ČTK

Curiosity tak dokázala, že se může po planetě pohybovat. Ted má tedy novou parkovací pozici, jak tomu experti z NASA říkají. Byť je vozítko dokonce schopné díky navigaci si samo vybrat vlastní cestu, první kroky řídili ze země speciální řidiči.

Vozítko dávají do pohybu díky sérii programových příkazů. Řidiči se nestarají jen o pohyb kol, ale také o manipulaci s více než dvoumetrovým robotickým ramenem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Aktuální dění na Marsu přiblížila v Ranním Radiožurnálu Lubica Bergmanová

Úspěšný test vyvolal v sídle NASA nadšení. „Díváte se tu na opravdu usměvavého vedoucího projektu. Provedli jsme na povrchu planety už 16 úkonů a všechno šlo velice dobře. Myslím tím opravdu mimořádně dobře,“ řekl ředitel projektu Pete Theisinger.

Vědci stále zkoumají veškeré systémy této pojízdné laboratoře a ověřují stav vědeckých nástrojů, jestli se během přistání na Marsu nějak nepoškodili.

Zatím NASA oznámila potíže jen u jednoho z přístrojů, který má zaznamenávat teplotu povrchu a vzduchu, jeho vlhkost a sílu a směr větru. Zjistilo se, že udává špatné údaje právě o větru. Zbývající měřicí zařízení prý ale funguje bezchybně.

„Příští měsíc má robot strávit na místě, kde přistál, průzkumem svého okolí. Potom se přesune o několik set metrů dál do oblasti, kde vědci z prvních snímků objevili tři různé geologické lokality. Takže je to takový malý geologický ráj, na který se už teď těší,“ vysvětluje odborník na kosmonautiku Tomáš Přibyl.

Hlavním cílem Curiosity je ale Mount Sharp, hora zvedající se ze dna Galeova kráteru. Od místa, kde je Curiosity teď je hora vzdálená asi osm kilometrů a cesta k ní by měla trvat několik měsíců. Během nich bude vozítko sbírat různé materiály a posílat na Zemi fotografie. Místo je pro vědce zajímavé hlavně proto, že tam podle všeho prý v minulosti byla tekoucí voda.

Lubica Bergmanová, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme