Sonda Juno se vydává na pětiletou pouť k Jupiteru

K Jupiteru dnes zamíří sonda Juno. Na svou cestu do vzdálenosti více než 3 miliard kilometrů se vydá z floridského mysu Canaveral a k cíli by měla dorazit za 5 let. Sonda, kterou do vesmíru vynese raketa Atlas, by cestou k největší planetě sluneční soustavy měla využívat gravitaci jiných planet včetně Země.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bouřlivá atmosféra Jupiteru se dvěma rudými skvrnami

Bouřlivá atmosféra Jupiteru se dvěma rudými skvrnami | Foto: NASA

Ambiciózní misi NASA zahájí jen dva týdny po přistání posledního raketoplánu Atlantis.

Ředitel Štefánikovy hvězdárny v Praze Jakub Rozehnal v Ranním interview Radiožurnálu uvedl, že Jupiter je jedna z nejprozkoumanějších planet sluneční soustavy. „Byla u ní řada sond, ale vždy mise jedné generace sond pouze odhalila jakási klíčová vodítka, kudy se vydat při zkoumání zejména o minulosti této planety,“ přiblížil.

Přehrát

00:00 / 00:00

K Jupiteru zamíří sonda Juno. Ředitele Štefánikovy hvězdárny v Praze Jakuba Rozehnala jsme se v ranním interview Radiožurnálu zeptali, co je hlavním úkolem její mise.

Podle experta na kosmonautiku z Akademie věd České republiky Antonína Vítka má Juno získat nové poznatky nejen o největší planetě naší sluneční soustavy, ale také o vzniku celého systému:

„My totiž nevíme, kolik je na Jupiteru kyslíku, a to je dost důležitá otázka k zodpovězení, protože na tom víceméně závisí naše představy, jak vznikala celá sluneční soustava a jak mohl vznik Jupiteru ovlivnit vytváření Země a ostatních vnitřních planet.“

Rozehnal doplnil, že vznik Jupiteru měl vlastně dramatický dopad na celou podobu sluneční soustavy, zejména na systém planetek, které obíhají jednak za drahou Uranu, ale také mezi drahou Marsu a Jupiteru. „Máme za to, že tyto planetky vlastně vrátily zpět na Zemi vodu, tak nás velice zajímá, jestli naše teorie o tom jak Jupiter a celá sluneční soustava vznikla, jsou správné,“ dodal.

Vědci sondu vyvíjeli celkem 8 let. NASA se k realizaci projektu vrátila kvůli finančním potížím po dvou letech.

„Peněz bylo málo, takže se vývoj zdržoval a tím pádem to stálo dokonce víc. Místo zhruba 900 milionů dolarů, co se původně počítalo, to vylezlo na 1,1 miliardy,“ upřesnil Vítek.

Juno byla podle římské mytologie sestrou a manželkou vládce bohů Jupitera. Až sonda svoji misi splní, navede ji NASA do atmosféry Jupiteru, kde shoří.

Lubica Bergmanová, Jan Herget, bre, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme