Sonda Rosetta objevila molekulární kyslík, vůbec poprvé na kometě
Na kometě Čurjumov-Gerasimenko je molekulární kyslík. Objevila ho tam sonda Rosetta Evropské vesmírné agentury. Podle vědců z bernské univerzity by objev mohl pomoci odpovědět na otázky spojené se vznikem sluneční soustavy.
Vzorky molekulárního kyslíku se objevily v plynech, které se z komety uvolňují na její cestě ke Slunci.
A ukázalo se, že kyslík je po vodní páře, oxidu uhelnatém a oxidu uhličitém čtvrtým nejčastějším plynem, který kometa vypouští. Celkem v ní má podíl skoro 4 procenta.
Kyslík se na kometě objevil už dříve, byly to však atomy vázané například v molekulách vody, tedy nikoli samostatný kyslík O2.
Nečekané je podle vědců z bernské univerzity hlavně stáří objeveného molekulárního kyslíku. Vědci si proto myslí, že pravděpodobně pochází z doby vzniku sluneční soustavy před více než 4,5 miliardy let, protože ve volném prostoru se takto kyslík nevyskytuje.
Překvapivé je i to, že kyslík tak dlouho ve vesmíru vydržel a je v atmosféře komety poměrně stabilní. Například v zemské atmosféře poměrně rychle reaguje s jinými prvky.
V minulosti se lidem podařilo molekulární kyslík objevit například na některých měsících Saturnu a Jupiteru. Jeho výskyt na kometách vědci zatím vylučovali, i když člověk zatím prozkoumal jen nepatrný zlomek vesmíru.