Sondy Grail už obíhají Měsíc, budou zkoumat jeho vnitřní strukturu

Americká NASA o víkendu navedla na oběžnou dráhu Měsíce dvě sondy s názvem Grail, neboli Grál. Kvůli úsporám je do kosmu vynesla malá raketa Delta II bez pilota, a to po dvoudenních odkladech kvůli silnému větru.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sonda GRAIL - ilustračnní foto

Sonda GRAIL - ilustračnní foto | Foto: NASA/JPL Caltech

I když Měsíc již v minulosti zkoumala řada přístrojů a po jeho povrchu se procházeli i astronauti, sondy Grail-A a Grail-B jsou součástí první mise, jejímž hlavním cílem je měřit nestejné gravitační pole přirozeného satelitu Země.

Přehrát

00:00 / 00:00

O misi sond Grail mluvil ve Světě o osmé Pavel Gabzdyl z Hvězdárny a planetária Brno

„Vědci od výzkumu očekávají spoustu nových poznatků, protože pokud budeme znát velice přesně rozložení hmoty pod povrchem Měsíce, tak jednak můžeme mnohé říci o jeho vzniku a také například o tom, proč se vlastně liší přivrácená a odvrácená strana Měsíce,“ vyzdvihl důležitost mise Pavel Gabzdyl z Hvězdárny a planetária Brno.

Na oběžné dráze kolem Měsíce budou obě téměř identické sondy, které mají zhruba velikost ledničky, téměř tři měsíce dolaďovat své pozice, načež budou obíhat nad povrchem Měsíce ve výšce kolem 55 kilometrů. Data začnou sbírat v březnu a mise má trvat nejméně do června.

„Samotný průzkum probíhá tak, že pokud je po povrchem Měsíce uložena nějaká větší hmota, tak rychlost sondy prolétající nad Měsícem se zrychlí. Abychom mohli přesně měřit zrychlení, tak na to potřebujeme dvě sondy. Budou obíhat po polární dráze ve vzdálenosti od sebe asi 200 kilometrů a na tuto vzdálenost je přesnost měření nohem tenčí než lidský vlas, takže se opravdu jedná o velice přesná měření,“ vysvětlil Gabzdyl.

Dvojice družic Grail při mapování gravitačního pole Měsíce

Ivana Šulcová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme