Soukromá společnost SpaceX oslavuje úspěšný start a návrat části své rakety

Raketa Falcon 9 úspěšně splnila svou misi. Dnes k ránu vynesla na nízkou oběžnou dráhu náklad 11 komerčních satelitů od společnosti Orbcomm a první stupeň rakety se o něco později v pořádku vrátil na místo startu. Falcon 9 vyslala do vesmíru z floridského mysu Canaveral americká soukromá společnost SpaceX. Ke startu přistoupila se značnou obezřetností – předchozí raketa totiž letos v červnu havarovala.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Start rakety Falcon 9 společnosti SpaceX z mysu Canaveral

Start rakety Falcon 9 společnosti SpaceX z mysu Canaveral | Zdroj: ČTK

Sedmdesátimetrová raketa s devíti motory Merlin odstartovala do vesmíru krátce před 3. hodinou ranní SEČ.

První stupeň nosné rakety po startu provedl brzdící zážeh a po několika minutách přistál bez problémů zpět na zem, aby mohl být znovu využit. To by mohlo do budoucna snížit náklady na lety do vesmíru.

Přehrát

00:00 / 00:00

Raketa Falcon 9 společnosti SpaceX úspěšně vynesla na nízkou oběžnou dráhu 11 satelitů. Více teoretický fyzik Martin Formánek

„Problém s vesmírnými lety je, že po každém startu rakety se celý nosič zahodí, nechá se spadnout na zem a skončí někde na dně oceánu. A to je strašně nákladné,“ vysvětluje teoretický fyzik Martin Formánek, který se o společnost SpaceX dlouhodobě zajímá.

„SpaceX se při tomto startu poprvé podařilo s nosičem přistát, což znamená, že ho možná budou moci použít znovu. Musí ho znovu analyzovat, jestli se mu nic nestalo, jestli je v pořádku, ale pokud bude, můžou ho znovu použít a velmi zlevnit lety do vesmíru,“ dodává Formánek.

„Nejde jen o Falcon 9, ale o jeho nástupce Falcon Heavy. Ten má mít nosnost přes 50 tun. I tam by se měly podobně jako u Falconu 9 vracet urychlovací boční stupně a výrazně se tak snížit náklady na starty,“ uvedl odborník na kosmonautiku Pavel Toufar.

Majitel společnosti SpaceX Elon Musk prohlásil, že bude ještě dalších několik let trvat, než se nová technologie zdokonalí tak, aby byla běžně použitelná. Firma se mezitím zaměří na přeměnu nákladní lodi na dopravní loď pro lidskou posádku. Konečným Muskovým cílem je let lidí na Mars.

Přehrát

00:00 / 00:00

Postřehy k úspěchu společnost SpaceX od odborníka na kosmonautiku Pavla Toufara

Při posledním startu v červnu raketa soukromé společnosti explodovala krátce po startu i se zásobami pro Mezinárodní vesmírnou stanici.

Podle zakladatele a ředitele firmy SpaceX Elona Muska vyšetřování zjistilo, že za havárii mohla vzpěra, která držela jednu z nádrží s heliem.

Zlomila se už při pětinové zátěži, které měla podle výrobce odolat, a uvolněná nádrž zničila celou konstrukci. SpaceX proto musela držáky zkontrolovat a vyměnit.

První raketu SpaceX do vesmíru vypustila v roce 2008. Pro Orbcomm, který se zabývá sledováním nákladu a těžkých strojů, vynesla SpaxeX do vesmíru už sedm satelitů.

ČRo, Simona Bartošová, Štěpán Sedláček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme