SpaceX zamíří k Měsíci. Na cestu chce příští rok vyslat dva své zákazníky

Americká soukromá společnost SpaceX chce příští rok vyslat na cestu kolem Měsíce dva své zákazníky. Zájemci už zaplatili zálohu na let. V pondělí to oznámil zakladatel firmy Elon Musk. Cestu podniknou amatérští kosmonauti v lodi Dragon 2, kterou do vesmíru vynese nová raketa Falcon Heavy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kosmická loď Dragon 2 (Crew Dragon) americké soukromé společnosti SpaceX | Foto: SpaceX

Miliardář Elon Musk odmítl uvést jména klientů i to, kolik za týdenní výlet zaplatí. Prohlásil pouze, že nejde o žádné hollywoodské hvězdy a že se turisté navzájem znají.

Komická loď Dragon 2 se ještě letos vydá bez posádky k Mezinárodní vesmírné stanici. Následovat bude let s profesionální posádkou NASA a koncem příštího roku přijde na řadu cesta kolem Měsíce, kterou Musk srovnává s legendárním programem Apollo.

Novou raketu Falcon Heavy, která má Dragon 2 spolu s turisty vynést do vesmíru, pak čeká první zkušební let letos v létě.

Loď Dragon 2 spolu s raketou Falcon Heavy budou startovat z rampy 39A z Kennedyho vesmírného střediska, odkud se v roce 1969 vydal do vesmíru i let Apollo 11, během kterého lidé poprvé stanuli na povrchu Měsíce.

Vizionář Musk chce osídlit Mars. Lidé mohou být vesmírnými cestovateli, věří

Číst článek

Cesta má trvat zhruba týden a má být první výpravou financovanou pouze ze soukromých peněz, která poletí dál než na Mezinárodní vesmírnou stanici. Let se ale neobejde bez bezpečnostního rizika.

„Je zde určité riziko,“ řekl Musk a dodal, že cestující nejsou ohledně možného nebezpečí naivní. SpaceX chce letos začít se zdravotními i fyzickými testy a tréninkem amatérských kosmonautů. Další podrobnosti zveřejní až na základě výsledků. „Uděláme vše pro to, abychom minimalizovali tato rizika, nikdy ale nebudou nulová,“ dodal zakladatel americké společnosti. Zkušenosti z cesty také pomůžou s přípravou ještě většího projektu Elona Muska a to cestě lidí k Marsu.

Jestli to bude znamenat boom pro vesmírné cestování záleží hlavně na tom, jak se bude firmám dařit vyvíjet svoje dopravní prostředky. O komerční lety se snaží například i firma Virgin Galactic. Ta připravuje šestimístnou loď SpaceShip Two, která má za úkol dopravovat lidi na hranici vesmíru. Lidé tak na pár minut uvidí zakřivení země a zažijí stav beztíže. Letenka by měla stát v přepočtu víc než šest milionů korun. Let skutečnou raketou od SpaceX ale bude nejspíš násobně dražší.

Anna Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme