Srpnovou oblohu pročísnou Perseidy, můžete je sledovat několik dnů

Na nebi se počínaje dnešním dnem začnou objevovat roje meteorů zvané Perseidy. Pokud lidé chtějí zvláštní přírodní úkaz zahlédnout, měli by se zaměřit na východní část oblohy. Přesné místo, odkud budou roje vylétat, se nachází nad souhvězdím Persea. Ideální čas pro začátek pozorování je deset hodin večer.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Spirální galaxie M81 v souhvězdí Velké medvědice | Foto: NASA/JPL Caltech

„Předpokládá se, že tento meteorický roj bude mít maximum někdy v neděli odpoledne, čili v době, kdy u nás bude denní světlo,“ říká Pavel Gabzdyl, zástupce ředitele hvězdárny a planetária v Brně.

„Ale vyplatí se sledovat Perseidy několik dnů před tímto maximem a několik dnů poté, protože se očekává zvýšená aktivita roje,“ dodává Gabzdyl.

Přehrát

00:00 / 00:00

Tipy na pozorování dal posluchačům pořadu Stalo se dnes zástupce ředitele hvězdárny a planetária v Brně Pavel Gabzdyl

Perseidy neboli slzy sv. Vavřince se někdy označují jako padající hvězdy. Takové pojmenování je ovšem nesprávné, i když skutečně vypadají jako hvězdy, které ve zlomcích vteřiny proletí oblohou. Na zem však nikdy nedopadnou.

„Jejich zdrojovým materiálem jsou rozpadlé komety, což je málo soudržný materiál, který navíc do zemské atmosféry vstupuje velice rychle,“ vysvětluje Pavel Gabzdyl. „Naprosto beze zbytků se vypaří v zemské atmosféře,“ pokračuje Gabzdyl.

Perseidy jsou velice malá tělesa. Jejich rychlost při vstupu do atmosféry však dosahuje zhruba 62 km/s. Stačí je pozorovat pouhýma očima. Pro pestřejší představení se ale hodí vzít s sebou malý dalekohled, který lidskému oku přiblíží nejzajímavější objekty.

Nezvyklý úkaz prý bude možné sledovat až do 20. srpna.

Pavel Novák, Tereza Svobodová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme