Start družic systému Galileo se odkládá nejméně do zítřka

První dvě družice navigačního satelitu Galileo dnes do vesmíru neodletí. Start ruské nosné rakety Sojuz se odkládá o 24 hodin. Přímo v kosmodromu ve Francouzské Guayaně je i náš zpravodaj Pavel Novák.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Operační středisko kosmodromu v Kourou ve Francouzské Guayaně

Operační středisko kosmodromu v Kourou ve Francouzské Guayaně | Zdroj: Reuters

Řízení letu muselo krátce před půl jedenáctou evropského času přerušit plnění rakety Sojuz kerosinem a kapalným kyslíkem, protože v průběhu tankování nastala anomálie. Předčasně se odpojily dva ventily, které se mají správně odpojit až těsně před startem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pavel Novák informuje z kosmodromu ve Francouzské Guayaně o důvodech odložení startu rakety Sojuz VS01

„Při plnění zásobníků palivem jsme zaznamenali nečekanou anomálii, kdy se 2 spojovací články třetího stupně rakety předčasně odpojily.“ vysvětlil důvod odvolání startu Jean-Yves Le Gall, generální ředitel společnosti Arianespace zajišťující vypouštění raket z kosmodromu v Kourou.

Porucha tedy nebyla na ruské raketě Sojuz, ale na odpalovací rampě čili na zařízení, které patří Evropské kosmické agentuře. Nádrže rakety Sojuz se nyní musejí vyprázdnit a proběhne kontrola všech elektonických systémů. Případná závada se bude odstraňovat.

Další pokus o start rakety by měl proběhnout z kosmodromu Kourou ve Francouzské Guayaně zítra v půl osmé ráno, tedy ve 12.30 evropského času. Pokud budou problémy přetrvávat, odloží se start o dalších 24 hodin. Pokud bude případně závada stále neodstranitelná, může se stát, že start proběhne až příští týden.

Odložení startu není úplně mimořádnou záležitostí. V případě amerických raketoplánů se start odkládal i několikrát.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podrobnosti k odkladu startu družic systému Galileo zjišťoval Pavel Novák

Do vesmíru měly dnes odcestovat dvě ze sady osmnácti družic satelitu Galileo. Celý systém by měl začít fungovat na osmnácti družicích již v roce 2014. Fungovat bude samostatně a měl by být přesnější, než již provozovaný americký systém GPS. V roce 2020 by pak měl být systém Galileo kompletní a plně funkční s 30 družicemi na oběžné dráze.

Unikátnost Galilea je v takzvané funkci integrity, která svým uživatelům zajišťuje aktuálnost a platnost signálu.

Pavel Novák, Marína Dvořáková, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme