Start první soukromé rakety selhal

První soukromá vesmírná raketa neodstartovala z mysu Caneveral podle plánu. Těsně před startem počítač celou akci zastavil. NASA přitom doufá, že po odstavení jejích raketoplánů to budou právě soukromé stroje, které budou zajišťovat zásobování mezinárodní vesmírné stanice a časem také dopravu astronautů na oběžnou dráhu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Falcon 9 na mysu Caneveral

Falcon 9 na mysu Caneveral | Zdroj: Reuters

Falcon 9 má na oběžnou dráhu vynést modul Dragon. Ten by měl v budoucnu sloužit pro zásobování mezinárodní vesmírné stanice a časem i pro převoz astronautů na oběžnou dráhu.

Start rakety byl zrušen v posledních vteřinách před zážehem. „Krátce před startem, při poslední kontrole, došlo ke zjištění, že v motoru číslo pět je vyšší tlak, než povoluje norma a motory se vypnuly. Byla to klika, protože kdyby došlo k definitivnímu zážehu motoru a odpoutání rakety, mohla by se i zřítit to by byl konec,“ říká odborník na kosmonautiku Pavel Toufar.

Přehrát

00:00 / 00:00

O neúspěšném startu rakety Falkon 9 mluvil na Radiožurnálu odborník na kosmonautiku Pavel Toufar

„Takhle raketa zůstala stát na rampě, odčerpá se palivo a bude se zjišťovat, co bylo příčinou vyššího tlaku,“ dodává Toufar. Společnost SpaceX se podle něj zatím vyjádřila tak, že měla příliš přísně nastavené limity na počítačích.

Sám Toufar zůstává i přes nepovedený start optimistický. „Já ho nepovažuji za neúspěšný, protože tyto problémy, kdy i krátce před odpoutáním rakety od rampy došlo k přerušení startu, vypnutí motoru, to provází i jiné rakety, to provázelo i raketoplán. Takže já si myslím, že to není tragické neštěstí,“ uzavřel.

Start by se měl opakovat 22. května.

Zdenka Turková, Václav Žmolík, krw Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme