Svět už ví, jak vypadá Pluto. NASA zveřejnila zatím nejpodrobnější fotky

NASA zveřejnila první fotografie trpasličí planety Pluto a jejího měsíce Charona, které ve středu vyslala na Zemi sonda New Horizons. Jde o zatím nejpodrobnější obrázky, které kdy vědci získali. A odborníci se shodují, že přinesly řadu nečekaných odhalení.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Detail povrchu Pluta

Detail povrchu Pluta | Zdroj: Reuters

Dosud se například předpokládalo, že Pluto je hrouda mrtvého kamení a ledu.

Na snímcích se ale objevil asi stokilometrový pás bez jakýchkoliv kráterů po dopadu kosmického materiálu. To naznačuje, že povrch planety neformovaly kolize s vnějšími objekty, ale vnitřní teplo.

Pluto je tedy nejspíš geologicky aktivní a překvapivě mladý se zdá být i jeho měsíc Charon. Jde ovšem zatím jen o spekulace a vědci v tomto ohledu zůstávají zdrženliví.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podrobné snímky trpasličí planety Pluto vědce překvapily, potvrzuje ředitel České kosmické kanceláře Jan Kolář

Díky sondě také vědci zjistili, že Pluto je větší, než se soudilo. Jeho průměr dosahuje délky 2370 kilometrů, což jsou zhruba dvě třetiny Měsíce.

Záběry sondy ukazují úsek planety velký asi 240 kilometrů. Je na něm vidět horský hřbet vysoký zhruba 3350 metrů a desítky kilometrů dlouhý. Vědci tvrdí, že stáří hor, které jakoby vyrostly z ledového podloží, je jen 100 milionů let. Stáří planety je přitom 4,5 miliardy let.

„Geofyzika nepředpokládá, že by se takovéto útvary měly na tělese tohoto typu vyskytovat, tak se budou muset vědci vrátit trochu zpátky a začít přemýšlet, jestli v těch modelech, které nyní existují, není zapotřebí udělat změnu,“ říká ředitel České kosmické kanceláře Jan Kolář.

Charon, největší měsíc Pluta | Foto: Reuters

Teplota na Plutu se pohybuje řádově kolem minus 200 stupňů Celsia. Povrch je tvořen především ledovými strukturami – jde o vodní led, ale také o zmrzlý dusík nebo amoniak.

„Ale ty jsou všechny křehké ve svém tuhém stavu. Kdežto vodní led dokáže být velice tuhý, takže je možné, že ty hory jsou přímo fyzicky tvořeny především vodním ledem. Ale to se také ještě přesně neví,“ dodává Kolář.

Teplo, které zřejmě nitro planety rozehřívá, může být důsledkem rozpadu radioaktivních látek. Ty jsou podle expertů NASA v planetárních objektech běžně přítomné. Může jít ale také o vliv energie, která se uvolňuje postupným zamrzáním podzemního oceánu.

Charon je ve srovnání s Plutem asi poloviční. Nacházejí se na něm kaňony hluboké pět až deset kilometrů, které jsou součástí soustavy údolí a skal dlouhé tisíc kilometrů.

Sonda New Horizont snímky Pluta pořídila v úterý, kdy byla od planetky ve vzdálenosti asi 12,5 tisíc kilometrů. Snímek Charonu byl pořízen už v pondělí. Sonda se přibližovala devět let a je prvním pozemským strojem, který se k Plutu dostal tak blízko. Data budou do NASA přicházet po dobu 16 měsíců.

Rozložení metanu na povrchu Pluta | Foto: NASA

ČTK, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme