Turisté na Kleti pokřtili o víkendu dvě planetky

Na Kleť o víkendu dorazila více než stovka turistů. Důvodem bylo jejich celokrajské setkání spojené s křtem dvou planetek a zahájením prvních jarních kilometrů. Klub českých turistů si letos připomíná 125. výročí svého založení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Křest planetek na Observatoři Kleť | Foto: Jitka Cibulová Vokatá

„Já jsem vnučka, tohle je moje sestra a můj bratr, sestřenice a vnučka, a tohleto už je pravnuk, který tu někde ještě má maminku a sestru,“ vyjmenovává početnou skupinu příbuzných dlouholetého předsedy odboru Klubu československých turistů v Českých Budějovicích Emanuela Fritsche jeho vnučka Eva Holzmanová.

Ona i další příbuzní Jiří Emanuel Fritsch, Věra Polakovičová a Jiří Jindra si na svého slavného předka ještě před křtem s nostalgií i pýchou zavzpomínali.

„Na dědečka vzpomínáme rádi, on byl strašně hodný, milý a vždycky se o nás staral. Chodili jsme s ním na turistické výlety po jižních Čechách, mí rodiče i jezdívali na kanoích, z Vyššího Brodu až do Českých Budějovic se jezdilo,“ popisuje Věra Polakovičová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Turisté na Kleti pokřtili o víkendu dvě planetky – Náprstka a Emanuela Fritsche

„Vybudoval tady stezku, směrem ke Krumlovu kousek proti proudu Vltavy je tady. Jeho velkým snem, který se neuskutečnil, bylo zprovoznit aspoň částečně koněspřežnou dráhu, která vedla z Budějovic do Lince,“ vypráví další z příbuzných.

„Je výborný, že po něm je pojmenovaná planetka, my zrovna bereme ve škole planety, tak se můžu pochlubit, že mám planetku,“ usmívá se zase pravnuk Emanuela Fritsche.

V mrazivém počasí absolvovalo nelehký výstup na Kleť přes sto dalších nadšených turistů, kteří chtěli také být u křtu dvou planetek objevených na jihočeské observatoři.

Pokřtěné planetky Náprstek a Emanuel Fritsch se nachází na oběžné dráze kolem Slunce mezi Marsem a Jupiterem. Na kleťské observatoři je objevily manželé Jana a Miloš Tichých v roce 1999. Promrzlé turisty ujišťovali, že pořádná zima - tedy minus dvě stě stupňů Celsia - je právě na zmíněných planetkách.

Výběr jmen byl jasný

Jana Tichá potom vysvětlila, proč si astronomové pro jejich pojmenování vybrali právě tyto dvě osobnosti. Začala Emanuelem Fritschem.

„Mně se líbí to, jak se staral o obnovu různých historických jihočeských památek, proto jsme vybrali tohle jméno, aby se vesmíru obrazně řečeno zase představilo něco jiného z jižních Čech. Pokud jde o Vojtu Náprstka, který byl jedním ze zakladatelů Klubu českých turistů, tam je to další linie – vybíráme Čechy, kteří dostali naši zemi do kontaktu se světem, to na něj přesně sedí.“

Jako revolucionář byl Náprstek po roce 1848 nucen odejít do Ameriky, a když se vrátil, přinesl podle Tiché do Čech spoustu novinek, zajímavostí, a založil proslulý Americký klub dam, který známe ze Sňatků z rozumu.

„Navíc celá rodina, ke které Vojta Náprstek patřil, má přes další členy vztah k astronomii. Přišel nám jako hodně zajímavá osobnost,“ dodává Jana Tichá.

Jitka Cibulová Vokatá, Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme