Uplynulo 55 let od prvního letu do vesmíru. Jurij Gagarin při něm obletěl Zemi

Před 55 lety vstoupilo lidstvo do kosmické éry. Jako první člověk na světě se do vesmíru podíval sovětský kosmonaut Jurij Gagarin. V lodi Vostok za 108 minut jednou obletěl Zemi a otevřel tak cestu dalším astronautům. Ředitel České kosmické kanceláře Jan Kolář jeho čin považuje za hrdinský.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jurij Gagarin | Foto: public domain

„Nikdo neměl ani tušení, co se s člověkem na oběžné dráze kolem Země stane, jak na něj bude působit stav beztíže. Bude schopen obsluhovat kosmickou loď? Zanechá to na něm nějaké zdravotní stopy? On věděl, s jakým rizikem do toho letu jde,“ říká Kolář.

Let vyvolal mimořádný ohlas na celé planetě. Rozhlasové stanice přerušovaly vysílání a oznamovaly úžasnou zprávu o cestě prvního člověka do vesmíru.

„Vážení přátelé, voláme vás všechny k rozhlasovým přijímačům. Poslyšte hlas prvního astronauta těsně předtím, než jeho kosmická loď bezpečně přistála,“ hlásil tehdy Československý rozhlas velkou novinu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Jaroslava Skalického o 55. výročí letu Jurije Gagarina do vesmíru

Úspěch sovětské kosmonautiky poté v Československu opěvovala také píseň Pozdrav astronautovi, kterou nazpíval Gustav Brom.

Písnička vystihla atmosféru nadšení a spontánního obdivu lidí k odvážnému, sympatickému muži, který se jako první dostal na oběžnou dráhu mezi nebem a zemí.

Navštívil Prahu

Úspěšného letu do vesmíru sovětská vláda náležitě využila k propagandistickým účelům. Gagarin se stal chloubou sovětského systému.

Bez ohledu na to ho ale lidé všude ve světě, kam přijel, vítali s upřímnými ovacemi. Vůbec první Gagarinova zahraniční cesta vedla do Prahy.

V Praze se mimo jiné setkal se členy Dětského pěveckého sboru Československého rozhlasu. Předali mu magnetofonový pásek s písněmi, které vznikly na počest jeho letu.

Podruhé už se Gagarin do vesmíru nepodíval, i když byl náhradníkem pro let Sojuzu 1 v roce 1967. Zahynul 27. března 1968 při cvičném letu vojenským letadlem.

První let člověka do vesmíru / Gagarin / Vostok 1 | Foto: ČTK

Jaroslav Skalický, Wikipedia, dab Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme