V blízkosti Země proletí téměř půlkilometrový asteroid

V těsné blízkosti Země proletí půl hodiny po půlnoci asteroid o průměru 400 metrů. Vzdálenost od Země bude 325 000 kilometrů. Je to nejbližší vzdálenost podobně velkého asteroidu od roku 1976, příště v takové blízkosti proletí asteroid až v roce 2028. Vědci zdůrazňují, že srážka se Zemí ani s Měsícem nehrozí. V okamžiku nejbližšího přiblížení ale bude asteroid Zemi blíže než Měsíc.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Asteroid

Asteroid | Foto: NASA

„Každý den se Země střetává s velkým množstvím meziplanetárního materiálu, takovéto těleso o průměru 400 metrů je ale mnohem vzácnější a odhaduje se, že se s ním v takové blízkosti setká Země jednou za 30 let,“ říká Pavel Suchan z Astronomického ústavu AV ČR.

Přehrát

00:00 / 00:00

O asteroidu, který se přibližuje k Zemi, mluvil na Rádiu Česko Pavel Suchan z Astronomického ústavu AV ČR

„Asteroid pochází z naší sluneční soustavy, má velmi protáhlou eliptickou dráhu a když se přibližuje ke Slunci, křižuje dráhu Země a také Venuše, ke které se v roce 2029 přiblíží ještě na menší vzdálenost, než k Zemi letos,“ pokračuje Suchan.

Asteroid je černý a i když bude blízko Zemi, nebude kvůli své barvě zahlédnutelný pouhým okem. Bude ale zkoumán radarově s cílem zjistit jeho fyzikální vlastnosti, tedy nejen tvar, ale i povrchové a fyzikální vlastnosti.

„Je potřeba znát asteroidy, především tyto potencionálně nebezpečné, abychom se mohli případně bránit srážce. V tuto chvíli je totiž nejlepším lékem poslat na asteroid partu natěračů, aby ho obarvili na bílo. Díky změně odrazivosti dojde k mírné změně dráhy tělesa. Jedná se samozřejmě o humornou nadsázku, protože naše technika neumožňuje tam vyslat ani partu natěračů, ani nikoho jiného,“ dodává Suchan.

NASA sleduje přes 8000 vesmírných těles, které se na své dráze mohou přiblížit k Zemi. Mezi nimi je i 830 asteroidů s průměrem větším než jeden kilometr. Žádný z nich ale nepředstavuje v dohledné budoucnosti pro naši planetu nebezpečí.

Pomohla i jihočeská Kleť

Při upřesnění aktuální trasy vesmírného tělesa pomáhali také experti z observatoře na jihočeské Kleti. Jak vysvětlil astronom Miloš Tichý v Ozvěnách dne, několik nocí v dubnu 2009 zjišťovali jeho přesné polohy a při výpočtech zjistili, že v roce 2011 žádné nebezpečí Zemi nehrozí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Při výpočtech dráhy asteroidu pomáhal i astronom Miloš Tichý, který byl hostem Ozvěn dne

„Dráhu ovlivňují zejména gravitační vlivy. Víme, kudy se bude pohybovat, známe hmotnost a jsme schopni poměrně přesně zjistit, kde se bude v daný okamžik nalézat.“

Dopad podobného tělesa do oceánu by podle jeho slov znamenalo až 20metrovou vlnu tsunami. „Kdyby dopadl na kontinent, znamenalo by to zkázu území o rozloze minimálně Středočeského kraje.“ Pravděpodobnost takové srážky je však i v budoucnu malá.

Ondřej Černý, pir Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme