V Česku začíná astronomický projekt Galileovské noci

Česká republika se zapojuje do světového astronomického projektu nazvaného Galileovské noci. Cílem projektu je umožnit co největšímu počtu lidí zakusit to, co italský hvězdář Galileo Galilei zažil před 400 lety, když namířil na oblohu svůj dalekohled.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hvězdárna v Ondřejově (Střední Čechy - jihovýchod - 03)

Hvězdárna v Ondřejově (Střední Čechy - jihovýchod - 03) | Foto: CzechTourism

V několika následujících dnech se v hvězdárnách a planetáriích různých českých měst uskuteční pozorování různých nebeských těles, jak je asi mohl vidět slavný toskánský astronom.

"Lidé budou moci od čtvrtka do soboty sledovat Měsíc a planetu Jupiter, největší planetu sluneční soustavy. Jsou to právě tyto dva objekty, na které Galileo Galilei namířil jeden ze svých prvních dalekohledů," popisuje záměr akce Pavel Suchan z Astronomického ústav AV ČR.

Kdo by v tomto termínu nestihl dojít na některé ze třinácti míst v České republice, tak může objekty sledovat i potom. Měsíc je totiž dobře pozorovatelný stále a planeta Jupiter bude mít dobrou pozorovatelnost až do konce roku.

Aby se návštěvník vžil do pocitů Galilea Galileiho, který prý jako první použil dalekohledu k pozorování oblohy, musel by použít repliku starých nedokonalých dalekohledů.

"Pokud by návštěvníci chtěli zažít ten pravý pocit, museli by mít velmi malý dalekohled s malým zorným polem a malým zvětšením. V podstatě by neviděli téměř nic. I přesto bude na některých místech takový dalekohled k dispozici," vysvětluje Suchan.

Návštěvníci Galileovských nocí proto budou moci sledovat oblohu pomocí současných, mnohem a mnohem dokonalejších dalekohledů.

Lenka Rafaelová, Miroslav Panuška, Dalibor Zíta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme