V noci budou nejlepší astronomické podmínky pro pozorování Perseid

Tak jako každé léto, i letos můžeme na obloze pozorovat meteorický roj Perseidy. Nejvyšší počet "padajících hvězd" lze pozorovat v noci z dneška na zítřek a z pátku na sobotu. Perseidy letos budou padat ve skutečně hojném počtu. Astronomové očekávají sedmdesát až sto meteoritů za hodinu. Pro pozorování meteoritického roje jsou nejlepší místa bez světelného znečištění.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jasná Perseida pod Velkou medvědicí v srpnu 2009

Jasná Perseida pod Velkou medvědicí v srpnu 2009 | Foto: Alan Dyer

Perseidy jsou částečky prachu, které v dráze Země zůstávají po průletu komety Swift-Tuttle. Ta má periodu obletu kolem Slunce 133 let a naposledy přiletěla v roce 1995. Kometa je známá tím, že po jejím znovuobjevení v roce 1992 se astronomové obávali její srážky se Zemí. Swift-Tuttle totiž prolétá velmi blízko naší planety. Po zpřesnění výpočtů ale vědci zjistili, že v následujících dvou stech letech žádná srážka nehrozí.

Kometa za sebou zanechává stopu prachu a mikročásteček, kterými Země pravidelně, jednou do roka prolétá. Částečky jsou velice malé, ale jak říká astronom Pavel Suchan, letí velmi rychle, a proto jsou po průletu atmosférou tak jasně viditelné:

„Princip je v tom, že rychlost, kterou vstupují do atmosféry, je vysoká. Do zemské atmosféry vstupují rychlostí asi 60 kilometrů za sekundu. Tato pohybová energie se přemění na tepelnou a zazáří. Z Perseid nic nedopadne na zem.“

Perseidám se také říká slzy svatého Vavřince. Svatý Vavřinec byl 10. srpna roku 258 umučen za to, že odmítl odevzdat církevní majetek Římanům. Místo toho jej rozdal chudým a byl odsouzen za vzpouru k trestu smrti upečením. Další noci se na obloze objevily padající hvězdy, což tehdy lidé brali jako znamení.

Naopak staří Římané považovali Perseidy za ejakulaci boha plodnosti a zemědělství Priapa.

Vůbec poprvé podle historických pramenů zpozorovali Perseidy Číňané, a to v roce 36 našeho letopočtu. Ale až v roce 1861 upozornil italský astronom Giovanni Schiaparelli na souvislost mezi meteorickým rojem a kometou Swift-Tuttle.

Perseidy mají svůj název proto, že zdánlivě vylétají z jednoho bodu na obloze, takzvaného radiantu, ze souhvězdí Perseus.

Ondřej Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme