Vědci našli osamělou planetu bez hvězdy. Od Země je vzdálena 80 světelných let

Astronomové objevili v souhvězdí Kozoroha novou planetu. Podle vědců je relativně blízko - jen 80 světelných let od Země. Vesmírem pluje sama a neobíhá kolem žádné hvězdy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Exoplaneta epler-47 | Foto: NASA /ESA/HST

Objekt s názvem PSO J318.5-22 je první svého druhu. I když se předpokládá, že podobných osamělých planet je ve vesmíru víc.

V tomto případě jde o mladého plynného obra. Váží 6,5 Jupiteru, teplotu má zhruba 1200 K a starý je mezi 8 až 20 miliony let. Vědci se těší, že pomůže nahlédnout do doby vzniku a formování planet.

Exoplanet už astronomové našli tisíce. Většinu ale není možné pozorovat přímo kvůli blízkosti hvězd. Jsou vidět třeba jen jako změny ve svítivosti, když přelétají mezi Zemí a mateřskou hvězdou. Nebo jako odchylky v dráze hvězdy, jak se oba objekty přitahují.

Tentokrát ale teleskopy zachytily infračervené světlo přímo z nové planety. A vědci tak budou mít spoustu nového studijního materiálu.

Ondřej Bouda, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme