Vědci poprvé pozorují, jak černá díra polyká plynový mrak

Asi každý z nás už někdy ve vědecko-fantastickém filmu viděl scénu, jak astronauta spolkne černá díra. Ve vzdálenosti 27 tisíc světelných let teď díky obřímu evropskému teleskopu astronomové pozorují něco podobného, byť se to neděje člověku. Masivní černá díra označovaná jako Sagittarius A tam do sebe rychlostí 2350 kilometrů za sekundu polyká plynový mrak.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Černá díra HLX-1 na okraji galaxie ESO 243-49 (ilustrace; HLX-1 je světlý namodralý bod)

Černá díra HLX-1 na okraji galaxie ESO 243-49 (ilustrace; HLX-1 je světlý namodralý bod) | Foto: Heidi Sagerud

„Oblak původně pochází patrně z jedné blízké hvězdy, mladé hvězdy, které se vyskytují v okolí centra naší galaxie,“ řekl Michal Bursa z Astronomického ústavu Akademie věd ČR.

Dodal, že mrak měl původně jakýsi sférický tvar a připomínal kouli. Mlhovina má nižší vlastní gravitaci než černá díra. Proto, jak se k díře přibližuje, tak se natahuje. Polykaný objekt je třikrát objemnější než Země, černá díra má čtyřmiliónkrát větší objem než Slunce.

Přehrát

00:00 / 00:00

Michal Bursa z Astronomického ústavu Akademie věd ČR mluví o tom, jak černou díru polyká mrak ve Světě o druhé na Rádiu Česko.mp3

Je to prý poprvé, co vědci pozorují černou díru jako polyká plynový mrak.

„Černá díra v jádře naší galaxie existuje už několik miliard let, ale pozorování té vlastní černé díry my jsme schopni provádět pouze posledních maximálně několik desítek let. Takže historie, kterou my jsme schopni zachytit, je poměrně krátká. Nyní ta naše černá díra se příliš neprojevuje. Známe příklady jiných černých děr v jádrech jiných galaxií, které jsou mnohonásobně aktivnější,“ uvedl Michal Bursa.

Polovina plynového oblaku bude pohlcena, polovina vyvržena.

„Pokud díra mrak spolkne, tak sama získá nějakou hmotnost, která ovšem vzhledem k její vlastní hmotnosti bude zanedbatelná, takže z jejího jakoby pohledu se nezmění nic,“ doplnil Michal Bursa.

Mrak se nejvíc přiblíží černé díře na konci roku 2013.

Martina Mašková, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme