Venuše má řídkou ozonovou vrstvu

Země a Mars už nejsou jediné planety sluneční soustavy, které mají ozonovou vrstvu. Astronomové ji nyní objevili také na Venuši.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Planeta Venuše | Foto: NASA

Ozonová vrstva chrání povrch planet před ultrafialovým zářením. Někteří astronomové ji proto řadí mezi podmínky nutné pro existenci života. Až dosud byl ozon kromě Země identifikován pouze v atmosféře Marsu. Data získaná sondou Venus Express však dokazují, že mezi planety „obalené“ ozonovou vrstvou bychom měli zařadit také Venuši. Spektroskop SPICAV na palubě sondy analyzoval světlo procházející atmosférou Venuše. Část ultrafialových paprsků se od ní odrazila, což značí přítomnost molekul ozonu.

Počítačové simulace naznačují, že ozon se v atmosféře Venuše tvoří podobným způsobem jako na Marsu – tedy při rozkladu molekul oxidu uhličitého působením slunečního záření. Ozonová vrstva Venuše se nachází ve výšce 100 km a je mnohem řidší než na Zemi. Koncentrace ozonu zde dosahuje jen asi 1 % hodnoty, kterou známe z naší atmosféry.

Zdroj: Icarus

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme