Z Francouzské Guyany odstartovala nová úsporná raketa Vega

Z kosmodromu Kourou ve Francouzské Guyaně na svůj premiérový let odstartovala raketa Vega. Vyvinula ji Evropská vesmírná agentura (ESA). Na oběžnou dráhu vynáší italský satelit Lares. Ponese i několik menších družic, které sestavily univerzity. Původně plánovaný termín startu z minulého čtvrtka byl odložen kvůli delším přípravám.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Start rakety Vega VV01 | Foto: ESA - S. Corvaja

Doposud agentura využívala rakety Ariane, která patří mezi takzvané těžké rakety. Používá se především na vynášení mnohatunových družic na oběžnou dráhu. Má nosnost až 20 tun.

„Evropě chyběla raketa, která by se používala na vynášení menších, vědeckých družic na nižší oběžné dráhy, řádově několika set kilometrů. Tyto nosiče musela Evropa nakupovat vždy v zahraničí, převážně v Rusku, v Indii nebo v USA. Evropská kosmická agentura se proto již na konci minulého století rozhodla, že je potřeba tuto mezeru zaplnit a tak vznikl program, který dnes vyvrcholil pod názvem Vega,“ vysvětluje Jan Kolář, ředitel České kosmické agentury.

Přehrát

00:00 / 00:00

O tématu mluvil na Rádiu Česko Jan Kolář, ředitel České kosmické agentury

Třicet metrů vysoká Vega bude určena na dopravu lehčích nákladů o hmotnosti 1500 kilogramů. Mottem vývoje bylo podle tiskové agentury DPA heslo ‚Více raket za méně peněz‘. Odborníci na konstrukci pracovali devět let a vývoj stál 710 milionů eur, tedy necelých 18 miliard korun. V této ceně ale nejsou zahrnuty další investice průmyslu ve výši 76 milionů eur.

„Vega je rozhodně levnější než Ariane. Počítá se s tím, že by startovala asi dvakrát ročně a výhledově by počet startů mohl stoupat. Je ovšem otázkou, zda se podaří nové raketě porazit největší konkurenty z Ruska. Roli zde hraje i snaha Evropy se co nejvíce osamostatnit,“ uvádí Kolář a dodává:

Raketa Vega VV01 na odpalovací plošině | Foto: ESA - S. Corvaja

„Smysl dnešního startu je především dokázat, že všechny výpočty byly správné. Teď se teprve ukáže, jak se bude raketa chovat v reálném prostředí. Když už raketa letí, využilo se toho a tak raketa nese do kosmu několik satelitů.“

Martina Mašková, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme