Z kazašského Bajkonuru odstartoval ruský Sojuz

Přesně ve 14 hodin 16 minut a 15 sekund odstartovala mezinárodní posádka z kosmodromu Bajkonur k vesmírné stanici ISS. Ruský Sojuz tak odstartoval přesně podle plánu. Na jeho palubě je trojice mužů - Rus, Nizozemec a Američan, kteří doplní posádku mezinárodní vesmírné stanice.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Z kazašského Bajkonuru odstartoval ruský Sojuz.JPG

Z kazašského Bajkonuru odstartoval ruský Sojuz.JPG | Zdroj: Reuters

Sojuz by měl na oběžné dráze Země strávit přibližně dva dny. Pokud půjde vše podle plánu, tak se v pátek spojí s vesmírnou stanicí ISS. Štědrý večer tedy už bude šestičlenná posádka stanice trávit společně.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktor Ondřej Bouda ve Světě o druhé

Podle původních plánů měla trojice odstartovat už v půlce listopadu. Ke zdržení došlo kvůli nehodě zásobovací lodě Progres letos v srpnu. V tu chvíli to dokonce vypadalo, že se mezinárodní vesmírná stanice bude muset zakonzervovat a uzavřít, protože nebyl způsob jak na ni dopravit čerstvou posádku. Nakonec se na poslední chvíli podařilo vystřídat předchozí misi a teprve teď bude na stanici plný počet lidí.

Všichni tři kosmonauti jsou veteráni už z dřívějších misí, takže vědí, co je čeká. A třeba šestapadesátiletý Američan Pettit řekl, že vesmírná stanice je pro něj druhým domovem, kam se velmi těší. Navíc třicátá posádka ISS nebude mít moc času na stesk, protože je připravena celá řada experimentů. Jediné, co chybí, je právě čas posádky na práci, takže nudit se rozhodně nebudou. S rodinami se ale budou pravidelně spojovat, a to i během Štědrého dne.

Vánoce se ve vesmíru budou rozhodně slavit. V minulosti na stanici měli i vánoční stromečky, i když samozřejmě umělé a nehořlavé. Výjimkou by neměl být ani letošní rok. Podle velitele mise už je stanice vyzdobená a čeká jen na příjezd svátečních hostí.

Připravená je také slavnostní hostina. Ale samozřejmě, že by to byl velmi drahý večírek, kdyby kosmonauti nedělali nic jiného. Takže si budou muset najít čas i na práci. Kvůli nehodě Progresu nabral výzkum velké zpoždění a na vědce čekají medicínské, psychologické i chemické pokusy.

Ondřej Bouda Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme