Z kosmické základny Kourou ve Francouzské Guyaně odstartuje Sojuz s družicemi Galileo

Do vesmíru se dnes večer vydá třetí družice Evropského navigačního systému Galileo, kterou na oběžnou dráhu vynese ruská raketa Sojuz. Jméno dostala podle českého vítěze výtvarné soutěže Galileo Contest Davida Markarjance z Hradce Králové. Spolu s ní letí do vesmíru i čtvrtý satelit. Ten nese jméno dánské dívky Sif.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Start rakety Sojuz VS01 | Foto: ESA/CNES/ARIANESPACE - S. Corvaja

Po osmé večer zaburácejí motory Sojuzu na kosmodromu ve Francouzské Guyaně znovu.

Na cestu trvající bezmála čtyři hodiny se vydají dva satelity z celkového počtu třiceti. Každý z nich váží skoro 700 kilogramů. Obíhat budou ve výšce 23 tisíc kilometrů nad zemským povrchem.

Když startovaly na cestu do kosmu první družice, francouzští komentátoři popisovali start Sojuzu z kosmodromu Kourou jako let ohnivé koule. Do výšin se vydal kolos vážící přes 300 tun.

Přehrát

00:00 / 00:00

O startu rakety Sojuz natáčel Pavel Novák

Start se projevoval ohromným hlukem a vibracemi i na pozorovatelně vzdálené 20 kilometrů od odpalovací rampy.

Dívat se na start z pozice kamery, která odpálení rakety zaznamenává, by se rovnalo dobrovolné transformaci pozorovatele ve škvarek.

Poprvé vzlétla raketa Sojuz se dvěma družicemi Galilea loni v říjnu. Jména dostaly po bulharské dívce Natalii a belgickém chlapci Thijsovi. Také teď letí "on" satelit a "ona" družice. On se jmenuje David po školákovi z Hradce Králové a ona má jméno Sif po dánské slečně Skov-Christensenové.

Navigační systém Galileo doplní satelit pojmenovaný po českém chlapci

Číst článek

„Kosmický průmysl je hlavním představitelem třetí technické revoluce. Vesmírné metody, nanotechnologie, způsoby výroby ve stavu beztíže, vše, co se týká kybernetiky, patří průmyslu budoucnosti. Proto jsme se rozhodli dát každému satelitu jméno jednoho evropského dítěte, abychom veřejnosti řekli, že budoucnost patří mladým,“ vysvětlil pojmenovávání družic komisař pro průmysl a podnikání Antonio Tajani.

Děti si poctu pojmenovat družici vybojovaly ve výtvarné soutěži s námětem vesmír a jeho výzkum. Další družice systému Galileo se budou jmenovat například: Alba, Patrick, Doresa, Samuel nebo Zofia.

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme