Z kosmodromu Kourou odstartovala raketa Ariane, veze potraviny pro ISS

Do vesmíru se vydala evropská raketa Ariane 5 s nákladní lodí Edoardo Amaldi. Směřuje k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS), na kterou veze skoro 7 tun vody, potravin, paliva i materiálu pro vědecké pokusy. Se stanicí se má spojit 29. března. Po půl roce se od ní odpojí a naplněná odpadky a použitým materiálem shoří v atmosféře.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kourou - odpalovací rampa pro Ariane | Foto: Pavel Novák

První raketa odstartovala z Kourou v roce 1968. O 10 let později začaly z kosmodromu létat stroje Ariane. Do dneška mají za sebou dvě stovky startů.

Vesmírné středisko Kourou se rozkládá na více než 500 kilometrech čtverečních, obklopených z jedné strany mořem a z ostatních tropickým pralesem. Teploty šplhají ke třicítce a vlhkost je 80 procent. Při pohledu z pobřeží jsou na obzoru vidět Ďábelské ostrovy, kdysi obávané francouzské vězení. Pro vypouštění raket do vesmíru je to ale velmi výhodné místo.

Přehrát

00:00 / 00:00

Evropské kosmické středisko Kourou ve Francouzské Guyaně navštívil zpravodaj ČRo Pavel Novák

„Blízkost rovníku nám dává možnost zcela využít rotaci Země. To při startu na východ dává raketě větší počáteční rychlost, než jakou má, když startuje z kosmodromů ve vyšších zeměpisných šířkách,“ vysvětluje specialista na bezpilotní lety Guaynského kosmického střediska Serge Chartoire.

Další výhodou je, že rakety startují nad oceán a v případě nehody neohrozí lidi na zemi. Kosmodrom Kourou také díky své skoro rovníkové poloze nemusí čelit nebezpečí hurikánů.

„Rakety Ariane podstoupí před svým odpálením dlouhou cestu lodí přes moře. Jsou totiž konstruované v Evropě a do přístavu Kourou přijíždějí po částech. Odtamtud se po kolejích dostanou do montážních hal na kosmodromu, kde stráví asi měsíc,“ říká průvodkyně po vesmírném středisku Christelle Huvet.

15 dní před startem se do špičky rakety instaluje družice nebo kosmická loď. Teprve den před odpálením se raketa dostává v už vzpřímené poloze na odpalovací rampu, plní se palivem a zapojují se její řídící systémy.

Kourou - ruch v řídícím sále | Foto: Pavel Novák

„Budova řízení letů je mohutně opancéřovaná. Odpalovací rampa je totiž skoro na dohled. Jsme od ní vzdálení jen 2 kilometry a 300 metrů a kdyby raketa při startu vybuchla, musí to řídící středisko vydržet a ochránit 150 lidí uvnitř,“ vysvětluje Christelle Huvet.

Hluk provázející start rakety prý neohrožuje ani zvířata v tropickém pralese v blízkosti základny. Podle Christelle Huvet dokáží ptáci rozpoznat, že se chystá další start a mnoho dní před ním se odstěhují. Na několik dnů se přemístí dál od odpalovací rampy a pak se zase vrátí do svých hnízd.

V Kourou na Francouzské Guyaně tak nastává zvlášní symbioza bujícího tropického pralesa a špičkové techniky, která dobývá vesmír.

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme