Zemi těsně mine malé vesmírné těleso

Malé vesmírné dobrodružství čeká zítra Zemi. Zhruba čtrnáct minut po třinácté hodině ji mine zřejmě malá planetka. V průměru měří kolem deseti metrů, takže není nebezpečná a hrozbu by nepředstavovala ani pokud by se se Zemí srazila. Nelze také vyloučit, že se jedná o umělý předmět.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Planetka IDA | Foto: NASA

"Zemský původ onoho tělesa naznačuje trochu to, že se jeho dráha jen nepatrně liší od dráhy zemské. Spekuluje se tedy o jednom ze stupňů americké rakety Saturn," říká popularizátor kosmonautiky Antonín Vítek z České akademie věd.

Přehrát

00:00 / 00:00

O planetkách mluvil na Radiožurnálu Antonín Vítek z České akademie věd.

Podle něj se zdaleka nejedná o nějak dramatické přiblížení, celá řada planetek se k Zemi přiblížila víc.

"Z těles, která jsou větší než jeden kilometr, známe přibližně 90 procent. Těch zbývajících deset procent těles se zatím Zemi nepřiblížilo, takže nemohly být pozorovány," pokračuje Vítek a dodává:

"Podle projektu NASA by měla být do roku 2020 zmapována všechna tělesa větší než 150 metrů v průměru, která by Zemi mohla zasáhnout a ohrozit. Kdyby podobné těleso spadlo například na Prahu, po celé České republice by nic nezbylo. To se ovšem nestává, i když tělesa velká okolo sta metrů na Zemi padají přibližně jednou za sto let."

Veronika Sedláčková, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme