Zemřel americký astronaut Neil Armstrong, první člověk na Měsíci

Ve věku 82 let zemřel americký astronaut Neil Armstrong, první člověk na Měsíci. Na povrch Měsíce vstoupil Armstrong 20. července 1969 jako velitel mise Apollo 11.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Neil Armstrong | Zdroj: Reuters

Na začátku srpna oslavil Armstrong 82. narozeniny, krátce poté ale musel podstoupit operaci srdce, která měla uvolnit zablokované tepny a při níž mu byl voperován bypass. Podle dostupných informací se mu po operaci dařilo dobře.

Neil Alden Armstrong se narodil 5. srpna 1930 v Ohiu. Než se stal astronautem, sloužil jako pilot v americkém námořnictvu a bojoval i v korejské válce. Poté vystudoval letecké inženýrství a stal se zkušebním pilotem.

Ve svých 28 letech se zapojil do programu letectva USA Man In Space Soonest, testování raketového letounu North American X-15 a vývoje raketoplánu X-20 Dyna-Soar.

Od roku 1962 působil v NASA, jeho prvním kosmickým letem byla mise Gemini 8 o čtyři roky později. Během ní se jeho loď setkala a spojila s bezpilotním raketovým stupněm Agena TV-8. Spolu s Davidem Scottem tak uskutečnili první spojení dvou těles na oběžné dráze.

Druhým a posledním letem Neila Armstronga byla mise Apollo 11, která 20. července 1969 poprvé přistála na Měsíci a Armstrong vystoupil jako první člověk na jeho povrch.

„Je to malý krůček pro člověka, ale velký skok pro lidstvo,“ pronesl Armstrong, když vstoupil na povrch Měsíce. Tehdy mu bylo necelých 39 let.

Po návratu z mise Apollo 11 už se do vesmíru nikdy nevrátil, letectví a kosmonautice se ale věnoval dál. Za úspěchy v americkém kosmickém programu dostal řadu ocenění, mimo jiné i prezidentskou medaili svobody.

Ondřej Himmer, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme