Zemřel bývalý kosmonaut Alexej Gubarev. Ve vesmíru byl i s Vladimírem Remkem

Ve věku 83 let zemřel bývalý sovětský kosmonaut Alexej Gubarev. Ve vesmíru byl dvakrát. Po druhé i s prvním československým kosmonautem Vladimírem Remkem. Gubarev byl generálmajorem letectva a dvakrát dostal nejvyšší sovětské vyznamenání.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Alexej Gubarev s Vladimírem Remkem v roce 1978 při přípravě na let do vesmíru ve Středisku kosmonautů J. A. Gagarina ve Hvězdném městečku v tehdejším SSSR | Zdroj: ČTK

Poprvé se do vesmíru vydal 11. ledna 1975. O tři roky později, 2. března 1978, odletěl do vesmíru znovu, tentokrát s československým kosmonautem Vladimírem Remkem.

Jejich cílem byl pobyt na stanici Saljut 6, kde společně strávili skoro osm dní.

„Zpráva o smrti přítele, Alexeje Gubareva, mě zastihla nečekaně. 2. března jsme se chystali společně oslavit výročí našeho letu. Jsem hluboce zarmoucen," uvedl Vladimír Remek na stránkách zastupitelského úřadu v Moskvě, kde je v současnosti českým velvyslancem, a dodal:

Přehrát

00:00 / 00:00

Na bývalého sovětského kosmonauta Alexeje Gubareva vzpomínal ředitel České kosmické kanceláře Jan Kolář

„V osobě Alexeje odešla jedna celá etapa mého života. Rád bych vyjádřil všem pozůstalým upřímnou soustrast."

Gubarev byl generálmajorem letectva. Dvakrát získal titul Hrdina Sovětského svazu a byla po něm rovněž pojmenována planetka č. 2544.

Petra Novotná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme