Život na Titanu: výbušný a zapáchající?

Pokud je na Titanu život, bude asi o dost výbušnější a také bude páchnout víc než život, jaký známe z naší planety. Tvrdí to astrobiolog William Bains, který včera hovořil na Národním astronomickém setkání ve skotském Glasgow.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obří měsíc Titan

Obří měsíc Titan | Foto: NASA

Doktor Bains se zabývá otázkou, jak extrémní by mohla být chemie mimozemských živých organismů. Největší Saturnův měsíc Titan mu k tomu nabízí ideální podmínky: povrchová teplota zde dosahuje -180 stupňů Celsia a veškerá voda je zmrzlá v led. Jediné kapaliny, ve kterých by život mohl existovat, jsou uhlovodíky metan a etan, jejichž jezera na povrchu Titanu odhalila sonda Cassini.

Život kapaliny nezbytně potřebuje, říká doktor Bains. Pokud by na Titanu existovaly nějaké organismy, budou jejich tělesné tekutiny založené na tekutém metanu. Celá biochemie by se pak radikálně lišila od pozemských organismů. Biogenní sloučeniny by zřejmě byly sestavené z širšího spektra prvků a jejich reaktivita by byla mnohem vyšší. Metabolismus by musel pracovat s mnohem menšími molekulami než na Zemi, protože rozpustnost chemických látek v tekutém metanu je velmi omezená a závisí na jejich molekulární hmotnosti. Až na pár výjimek by molekula složená z více než 6 atomů těžších než vodík byla prakticky nerozpustná.

"Hollywoodští scenáristé by asi s vetřelci z Titanu měli problémy," říká doktor Bains. Pokud by jednoho z nich umístili například na palubu vesmírné lodi Enterprise, nejspíš by po chvilce vzplál plamenem a zplodinami kouře by otrávil celou posádku.

Zdroj: Science Daily

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme