Akademie věd pořádá interaktivní výstavu nejzajímavějších témat současné medicíny

Stačí si obléknout těžkou radiologickou vestu a okamžitě se můžete vžít do role lékaře, který na sále operuje složitý případ. Stejně tak si vyzkoušíte i různé chirurgické nástroje. A to jsou jen některá z lákadel interaktivní výstavy "Dotkni se vědy", kterou připravila 3. lékařská fakulta Univerzity Karlovy. Celý víkend návštěvníci uvidí v sídle Akademie věd v Praze v rámci Týdne vědy a techniky zajímavé dokumenty, filmy, ale také hrané scénky z operačního sálu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Srdce (ilustrační foto) | Foto: Free Digital Photos

„Teď držím radiologickou vestu, obsahuje olovo a má odstiňovat radiologické záření během rentgenů a operací, v některých případech jí musí mít chirurgové na sobě po celou dobu operace. Váží kolem dvou kilo, možná kolem tří,“ ukazuje student medicíny Antonín.

Kromě oblíbené olověné vesty nabízí interaktivní výstava i další zajímavé nápady – například stůl s limonádami.

Přehrát

00:00 / 00:00

Celý víkend probíhá v Akademii věd v Praze interaktivní výstava Dotkni se vědy, hlavním tématem je současná medicína

„Jelikož je dnes diabetes velkým problémem, tak jsme sem vzali pár lahví oblíbených limonád a před ně jsme položili kádinky s množstvím cukru, které každá láhev obsahuje,“ popisuje účel další expozice Antonín.

Vedle popisných panelů a ukázky různých chirurgických nástrojů sedí u dalšího stolku studentka dentální hygieny Pavlína Forétková. Před ní je upevněná maketa lidské hlavy s otevřenou pusou.

„Návštěvníci se mohou podívat, jak vyšetřujeme zuby, co všechno tam můžeme najít,“ říká. Lidé si tu navíc mohou nechat i poradit, jak o zuby správně pečovat.

Expozice má několik odborných částí. Návštěvníci celý víkend uslyší renomované odborníky nebo uvidí krátké dokumenty a hrané scénky z operačního sálu. Témata výstavy popsala Simona Skořepová z děkanátu 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy.

„Srdce, mozek, exotické nemoci a cukrovka. Takže i vzhledem k tomu máme jak v sobotu, tak v neděli dvě přednášky, které s těmito tématy souvisí,“ uvádí.

Proděkanka Lucie Bankovská Motlová pak vysvětluje, o co je mezi návštěvníky největší zájem: „Domnívám se, že to bude srdce, ale pak to taky nepochybně bude mozek, především schizofrenie.“

Zítra návštěvníci uslyší například přednášku o cukrovce a její léčbě. Stejně tak se dozví vše o krvácivé horečce ebola, která v současné době zabíjí hlavně v západní Africe.

Vstupné na expozici i odborný výklad je zdarma.

Petra Benešová, Anna Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme