Britští vědci vyvíjejí robotického psa. Měl by pomáhat starším a osamělým lidem

Pes je nejlepší přítel člověka. Může jím být ale robopes? Sheffieldská univerzita vyvíjí robotického psa, který by mohl starším osamělým lidem přivolat pomoc i přes zavřené dveře, informuje deník Guardian.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Robopes Aibo | Foto: Brett Jordan, CC BY 2.0

Mělo by jít o systém několika různých senzorů, kamer, komunikátorů, které si můžeme představit jako domácí telefon, a právě robotického psíka jménem MiRo. Ten bude celý systém propojovat, fungovat jako pohyblivý modul a také jako hlavní kontrolor.

Podle vývojářů z Sheffieldské univerzity má s lidmi mluvit, připomínat jim, že si mají vzít léky, nebo jim pomáhat v krizových situacích. Například pokud se člověk svalí na zem nebo bude dlouho ležet či sedět bez hnutí. MiRo by pomocí svých senzorů v očích a uších měl zjistit, jestli je jeho člověk v pořádku.

Týden vědy a techniky nabízí 600 akcí. Lidé se svezou elektromobilem a odhalí metody kriminalistů

Číst článek

Pokud by člověk nereagoval na oslovení, spojí se MiRo s domovním systémem, který člověka vyzve k tomu, aby si poklepal na zápěstí na speciální náramek. Ten bude monitorovat základní životní funkce. A pokud by ani potom člověk nezareagoval, informace z náramku se odešle k lidskému ošetřovateli, který podle potřeby začne jednat a k majiteli psa by přijel.

Majitelé psů se ale podle vývojářů nemusí obávat úniku informací o jejich zdravotním stavu. Veškeré informace zůstanou v uzavřeném systému a ven k ošetřovateli by se dostaly pouze v případě, kdy uživatel neodpoví na alarm. Zásadní je proto zmíněné poklepání na náramek. Když člověk s náramkem zaklepe, celý systém se restartuje, alarm se odvolá a informace zůstanou uvnitř. Když se tak nestane, systém informace odešle a přivolá pomoc.

Zdeněk Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme