Brněnští polárníci budou v Antarktidě zkoumat změny klimatu i tučňáky

Patnáct výzkumníků dnes vyrazilo z Brna na tříměsíční expedici v Antarktidě. Na stanici vybudované Masarykovou univerzitou budou sbírat data pro svou práci. Naváží na dřívější výzkumy, ke kterým přibude například sběr vzorků krve tučňáků pro analýzu jejich genové rozmanitosti.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mt. Herschel, Antarktida

Mt. Herschel, Antarktida | Foto: licence Creative Commons Attribution-ShareAlike 2.5, Andrew Mandemaker

Oborníci z Masarykovy univerzity i dalších vědeckých pracovišť dlouhodobě zkoumají na ostrově Jamese Rosse lokální klima, měří rychlost ústupu ledovců a rozmrzání vrstvy trvale zmrzlé půdy. Dále monitorují UV záření, sledují reakci vegetace na měnící se klimatické podmínky a zkoumají antarktickou přírodu.

„Obavy vůbec nemám, protože tam jedu s těmi nejlepšími odborníky v jejich oborech. Jediné, z čeho mám strach, je, že můj projekt nepůjde zrealizovat kvůli nějakému zámrzu nebo kvůli nedostupnosti,“ svěřuje se letošní nováček expedice Barbora Chattová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Cíle polární výpravy popsal její vedoucí Pavel Kapler

Zato Ondřej Zvěřina se na místo vrací. Věří, že data, která s kolegy posbírá, jsou cenná.

„Jde hlavně o kontinuální sledování stavu životního prostředí. Antarktický ekosystém je tak nějak indikátorem stavu celé planety.“

„Oproti jinému výzkumu je výzkum polárních oblastí náročný logisticky a samozřejmě i kruté antarktické podmínky kladou velké nároky na naše vybavení, vědecké i outdoorové,“ připomněl vedoucí výpravy Pavel Kapler.

„Máme s sebou satelitní telefony, terminály pro příjem internetu přes satelit a spoustu dalších bezpečnostních prvků pro komunikaci.“

Expedice se podle něho bude věnovat monitoringu klimatu, ústupu ledovců a reakcí ekosystému na probíhající klimatickou změnu.

„Ve spolupráci s chilskými vědci budeme mapovat genetickou rozmanitost ohrožených druhů tučňáků,“ uvedl dále Pavel Kapler.

Jak také řekl Českému rozhlasu, podle plánu by se měla výprava vrátit symbolicky na svatého Řehoře.

Mendelova polární stanice na Antarktidě | Foto: Geologický výzkum Antarktidy

Zvětšit mapu

Milan Kopp, Martina Pelcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme