Čínskou terakotovou armádu pomáhali stavět staří Řekové. V hrobce se našla jejich DNA

S budováním terakotové armády, která měla po smrti chránit prvního čínského císaře, zřejmě pomáhali Číňanům antičtí Řekové, tvrdí čínští archeologové.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Terakotová armáda v Číně | Foto: flickr.com, CC BY 2.0, scott1346

Podle nich to potvrzuje nález evropské DNA v mauzoleu a také umělecké ztvárnění soch, které je podobné řeckým sochám.

Mauzoleum nechal vybudovat první čínský císař Čeng z dynastie Čching. Podle sinologa Jakuba Maršálka z Univerzity Karlovy měli terakotoví vojáci chránit císaře v posmrtném životě. Svědčí o tom umístění soch.

Terakotová armáda vydala další tajemství. Archeologové našli víc než 2 tisíce let starou zbraň

Číst článek

„Jsou obráceny tváří k východu, což není úplně obvyklé. Hlavní vstupy do hrobek byly obvykle v Číně z jihu. To je směr, kde leželo šest států, které první císař při svých výbojích ničil. Takže je možné, že to měla být ochrana proti útoku vojsk těch zničených šesti států v záhrobním světě, těch mrtvých vojáků, kteří padli ve sjednocovacích bojích.“

Podle čínských archeologů se antičtí Řekové do oblasti dostali společně s vojsky Alexandra Velikého. Řekové pak údajně Číňany naučili vytvářet velké sochy. Přímé důkazy k potvrzení této teorie, například nález kosterních pozůstatků, ale stále chybí.

terakotová armáda | Foto: licence Public Domain (eng) Robin Chen

Ondřej Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme