Druhý letošní astronomický úkaz. Polostínové zatmění Měsíce uvidíme v noci z pátku na sobotu

Na noční obloze v noci z pátku na sobotu lidé uvidí druhý zajímavý astronomický úkaz letošního roku, polostínové zatmění Měsíce. To znamená, že se Měsíc dotkne velmi blízko okraje zemského stínu a bude podle astronomů vypadat jako by ho někdo shora zatemnil černým kouřem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zatmění Měsíce 19. října 2013 | Foto: EAI/ Expresní astronomické infrormace

Pokud zůstanou lidé dlouho vzhůru, uvidí polostínové zatmění Měsíce na první pohled velmi dobře, popisuje Pavel Suchan z Astronomického ústavu Akademie věd.

„Tentokrát Měsíc opravdu projde v těsné blízkosti zemského stínu. To znamená, že v maximální fázi toho polostínového zatmění, což bude v sobotu v 1:44, už bude dobře znatelné, že horní část měsíce, která bude blíže k zemskému stínu, bude o něco tmavší než ta zbylá úplňková,“ vysvětluje Suchan.

Roje, zatmění i komety. Vesmír chystá na příští rok show, začne ale o vteřinu později

Číst článek

Zatmění bude ale dobře vidět jen po krátkou dobu. „Zatmění bude probíhat ve výšce 45 stupňů Měsíce nad obzorem. Takže jakmile se zadíváme na měsíční úplněk, třeba v jednu hodinu v noci, tak bude svítit naplno. Když se na něj podíváme ve tři čtvrtě na dvě, tak uvidíme, že ta horní část bude skutečně o něco potemnělá. A když se podíváme v půl třetí ráno, tak už zase měsíční úplněk bude svítit naplno,“ dodává Suchan.

Prvním letošním astronomickým úkazem byl na začátku ledna meteorický roj Kvadrantidy. Ten byl dobře vidět v noci ze 3. na 4. ledna. Rok 2017 bude na podobné úkazy bohatý. Na obloze ještě uvidíme několik komet, další zatmění Měsíce, dobře viditelný Saturn nebo třeba meteorický roj Geminidy.

Denisa Šindlerová, pj Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme