Hádky na pracovišti a nedostatek kontroly. Málo spánku ohrožuje pracovní morálku, tvrdí vědci

Nedostatek spánku může kvůli snížené sebekontrole způsobovat hádky v práci, narušovat pracovní výkon a firmy stát miliony na ztracené produktivitě, zjistili podle BBC vědci z Rotterdamské školy managementu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Únava (ilustrační foto) | Foto: CC BY-SA 2.0, Daniel Lombraña González

Už jen jediná noc beze spánku podle nich může vážně ovlivnit zaměstnancovo rozhodování a omezit jeho schopnost ovládat impulsy, takže se chová tak, jak by se za normálních okolností nechoval. Informuje BBC.

„Nežádoucí chování na pracovišti často pramení ze sobeckého nutkání, které není ovládané sebekontrolou,“ uvedla vědkyně Laura Giurgeová.

Pracovníci bojující se spánkovou deprivací jsou tak podle výzkumu náchylnější ke krádežím nebo k netypicky hrubému chování vůči kolegům.

Vědci varují, že to může vést k "destruktivnímu kolečku". Pro pracovníky je navíc kvůli únavě složitější překonat pocit selhání a snažit se zlepšit své chování.

Změny chování podle odborníků mohou nastávat během jediného dne. Nedostatek spánku totiž vede ke sníženému prahu sebekontroly. „Může to vézt až k destruktivnímu cyklu.“

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme