Letošní Nobelovu cenu za fyziku získala trojice japonských vědců

Nobelovu cenu za fyziku získali letos Japonci Isamu Akasaki, Hiroši Amano, Šudži Nakamura za výzkum vedoucí k vývoji světelných diod.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nobelovu cenu za fyziku získali Isamu Akasaki, Hiroši Amano a Šudži Nakamura

Nobelovu cenu za fyziku získali Isamu Akasaki, Hiroši Amano a Šudži Nakamura | Zdroj: ČTK

Trojice japonských vědců dostala vysoké ocenění za práci při zkoumání modrých světelných diod. Výzkum umožnil vývoj nového, ekologického světelného zdroje.

Objev modré elektroluminiscenční diody přispěl k novému způsobu výroby LED žárovek vysílajících bílé světlo. To našlo uplatnění u moderních velkoplošných barevných obrazovek či například u podsvícení displejů mobilních telefonů.

Vynález 85letého Akasakiho a jeho podstatně mladších kolegů - 54letého Amana a 60letého Nakamury - je pouze dvacet let starý, "ale již přispěl k vytváření bílého světla zcela novým způsobem ku prospěchu nás všech", uvádí se ve zdůvodnění švédské akademie.

Na vyznamenané kromě finančního obnosu čeká i účast na tradičním slavnostním ceremoniálu, který bude v den výročí úmrtí Alfreda Nobela 10. prosince.

Nobelova cena za mír se bude předávat v norském hlavním městě Oslu, ceny za lékařství, ekonomii, fyziku, chemii a literaturu ve Stockholmu.

Držitelé Nobelovy ceny za rok 2014 | Foto: Český rozhlas

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme