Letošní Nobelovu cenu za fyziku získala trojice japonských vědců

Nobelovu cenu za fyziku získali letos Japonci Isamu Akasaki, Hiroši Amano, Šudži Nakamura za výzkum vedoucí k vývoji světelných diod.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nobelovu cenu za fyziku získali Isamu Akasaki, Hiroši Amano a Šudži Nakamura | Zdroj: ČTK

Trojice japonských vědců dostala vysoké ocenění za práci při zkoumání modrých světelných diod. Výzkum umožnil vývoj nového, ekologického světelného zdroje.

Objev modré elektroluminiscenční diody přispěl k novému způsobu výroby LED žárovek vysílajících bílé světlo. To našlo uplatnění u moderních velkoplošných barevných obrazovek či například u podsvícení displejů mobilních telefonů.

Vynález 85letého Akasakiho a jeho podstatně mladších kolegů - 54letého Amana a 60letého Nakamury - je pouze dvacet let starý, "ale již přispěl k vytváření bílého světla zcela novým způsobem ku prospěchu nás všech", uvádí se ve zdůvodnění švédské akademie.

Na vyznamenané kromě finančního obnosu čeká i účast na tradičním slavnostním ceremoniálu, který bude v den výročí úmrtí Alfreda Nobela 10. prosince.

Nobelova cena za mír se bude předávat v norském hlavním městě Oslu, ceny za lékařství, ekonomii, fyziku, chemii a literaturu ve Stockholmu.

Držitelé Nobelovy ceny za rok 2014 | Foto: Český rozhlas

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme