Loňský rok byl nejteplejším v historii měření, shodli se Britové s NASA

Rok 2015 už není nejteplejším v zaznamenané historii. Ten loňský ho totiž překonal. Vyplývá to z dlouhodobých měření amerického Národního úřadu pro letectví a kosmonautiku (NASA) a britského Meteorologického úřadu. Nejspíše jsme tak prožili dva nejteplejší roky v historii měření.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Opalování (ilustrační foto) | Foto: Free Digital Photos

Meteorologové rekordní výsledek předpokládali už loni v listopadu. Hlavní příčinou oteplování jsou podle vědců emise oxidu uhličitého spojené s lidskou činností.

Data o loňských globálních teplotách zveřejnili meteorologové dva dny před nástupem Donalda Trumpa do funkce prezidenta Spojených států. Zvolený šéf Bílého domu zpochybňuje, že by klimatickou změnu způsobovala lidská činnost.

Trump na svůj twitterový účet v minulosti napsal, že globální oteplování si vymyslela Čína, aby oslabila americkou ekonomiku. Po svém zvolení nicméně připustil, že mezi lidskou činností a změnami klimatu existuje určitá souvislost.

Na předloňské klimatické konferenci v Paříži se mezinárodní společenství zavázalo, že globální oteplování udrží pod dvěma stupni Celsia, nejlépe pak do 1,5 stupně. Signatáři dohody slíbili, že ve svých zemích výrazně omezí produkci skleníkových plynů.

dab, Lukáš Matoška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme