Národní cenu vlády Česká hlava letos získal genetik Jiří Forejt

Letošním laureátem Národní ceny vlády Česká hlava je genetik Jiří Forejt. Nejvyšší české vědecké vyznamenání získává za celoživotní výzkum v oblasti myší genetiky. Forejt působí jako vědecký pracovník v Ústavu molekulární genetiky Akademie věd od roku 1968. V roce 1980 se stal vedoucím oddělení myší molekulární genetiky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prof. MUDr. Jiří Forejt, DrSc. | Foto: Marián Vojtek

Ocenění profesora Forejta navrhla Rada vlády pro výzkum, vývoj a inovace. „Před časem ho schválila i vláda,“ připomíná vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL).

Jiří Forejt je podle něj světově uznávaným odborníkem v oboru myší genomiky. „Myš je modelový organismus příbuzný lidem a má zcela zásadní propojení s výzkumem, který je aplikován i v humánní medicíně,“ tvrdí Bělobrábek.

Podle něho se profesor Forejt ve svém výzkumu zaměřil především na objasnění molekulární podstaty hybridní sterility, což je mechanismus umožňující vznik nových druhů.

Genetická analýza v boji proti nemocem i proti sklonům k násilí

Číst článek

„Jedna věc je ten gen nějak zmapovat v genomu, něco jiného je ho skutečně naklonovat. Začalo to být možné až v devadesátých letech s rozvojem moderní genetiky. Tenkrát jsme byli sice pomalí, ale stále první na světě, kdo takový gen vůbec vyklonoval,“ vzpomíná Forejt.

Jména nejlepších vědců a techniků, oceněných v dalších čtyřech kategoriích České hlavy, se dozvíme dnes.

Andrea Skalická Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme