Nezpůsobujeme hurikány ani zemětřesení. Vědci pustili veřejnost do zařízení HAARP na Aljašce

Zařízení HAARP na Aljašce nezpůsobuje hurikány a zemětřesení. Slouží pouze k výzkumu ionosféry. To chtěli dokázat vědci z Aljašské univerzity, které zařízení od roku 2014 patří, při dni otevřených dveří.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kondenzační stopa za letadlem | Foto: licence Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported, Prashanta

Konspiračních teorií kolem tohoto místa, které do roku 2014 patřilo americkému letectvu a agentuře DARPA a bylo přísně hlídané, bylo hned několik. HAARP prý umělo ovládat počasí, způsobovalo hurikány a zemětřesení, a dokonce umělo ovládat i lidskou mysl.

Zařízení údajně mohlo za zemětřesení v Japonsku v roce 2011 a zesnulý venezuelský prezident Hugo Chávez tvrdil, že i za zemětřesení na Haiti v roce 2010. HAARP měl také sestřelit raketoplán Columbia a aktivista Jesse Ventura zase tvrdí, že HAARP bombarduje lidi na celém světě vlnami, které umějí ovládat myšlení.

Na dni otevřených dveří ale vědci ukázali, že zde nejde skutečně o nic jiného než o výzkum ionosféry. Všem odvážlivcům, kteří absolvovali dalekou cestu k zařízení, které stojí 300 kilometrů od hlavního města Aljašky Anchorage, připravili vědci prohlídku o ionosféře.

Ta dokáže odrážet rádiové vlny. Díky ní proto můžeme poslouchat zahraniční stanice, jejichž vysílač je až za obzorem. Vysokofrekvenční vlny mohou dokonce ionosféru ohřívat.

Chemtrails nebo obří planeta

Blízko HAARPU jsou i další vědecká zařízení, která zkoumají permafrost nebo seismické aktivity.

Vědci po celém světě se v poslední době pustili do rozbíjení více podobných konspiračních teorií. Výzkumníci z University of California nedávno vyvrátili teorii o chemtrails. Podle ní kondenzační stopy za letadly jsou ve skutečnosti chemikálie, které mají ovlivňovat počasí a myšlení lidí.

Nebo třeba astronomové již po několikáté vyvrátili existenci obří planety Nibiru, která údajně krouží po velmi protáhlé dráze kolem Slunce a jednoho dne narazí do Země a zničí zde všechen život. Podle astronomů by však takovou planetu již dávno objevili, a tudíž žádná neexistuje.

Ondřej Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme