Nobelovu cenu za lékařství získal Japonec Ósumi. Zkoumal, jak buňky požírají sebe sama

Nobelovu cenu za fyziologii a lékařství získal Japonec Jošinori Ósumi. Jméno 71letého laureáta v pondělí oznámil stockholmský Karolinský institut. Ósumi dosáhl významného pokroku ve zkoumání buněčného procesu autofagie. Pomohl tak podle komise pochopit reakci těla na infekci, hladovění a další procesy. Ocenění za fyziologii a lékařství je prvním ze šestice letošních Nobelových cen. Laureát získává kromě prestižní medaile a diplomu i osm milionů švédských korun, tedy v přepočtu asi 22,5 milionu českých korun.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nobelovu cenu za fyziologii a lékařství získal Japonec Jošinori Ósumi

Nobelovu cenu za fyziologii a lékařství získal Japonec Jošinori Ósumi | Zdroj: Reuters

Na Nobelovu cenu za fyziologii a lékařství bylo letos nominováno 273 kandidátů. Ocenění nakonec získal Jošinori Ósumi za objevy při zkoumání autofagie.

Buňky při tomto procesu požírají část svého obsahu a zbavují se tak nežádoucích komponentů, například bakterií. Jeho výzkum nastolil zcela nový pohled na to, jak buňky recyklují svůj obsah. Špatně fungující proces autofagie je spojován s řadou různých onemocnění, včetně Parkinsonovy choroby, cukrovky nebo rakoviny.

Stockholmský Karolinský institut uvedl, že Ósumiho ocenil za vynikající experimenty z 90. let minulého století. Ačkoli tento koncept byl znám již více než 50 let, jeho zásadní význam pro fyziologii a lékařství byl podle institutu odhalen teprve po výzkumu Jošinoriho Ósumiho.

Japonec Ósumi působí na Tokijském institutu technologie a specializuje se na buněčnou biologii. Stal se v pořadí šestým laureátem v oblasti fyziologie a lékařství narozeným v Japonsku. Celkově už Nobelovu cenu získalo 23 občanů země vycházejícího slunce.

Loni vyhrála trojice vědců za léčbu infekčních nemocí. Irského vědce působícího v USA Williama C. Campbella společně s Japoncem Satošim Omurou ocenil stockholmský institut za výzkum hlístic a Číňanku Tchu Jou-jou za výzkum přispívající k léčbě malárie.

Oceněním za fyziologii a lékařství začal takzvaný Nobelův týden. Stockholmský Karolinský institut v úterý oznámí, kdo letos získal ocenění za fyziku, ve středu za chemii, v pátek Nobelova cena za mír a příští pondělí za ekonomii.

Datum ohlášení ceny za literaturu zatím nebylo oficiálně stanoveno, nicméně zpravodajské agentury s odvoláním na člena Švédské akademie Pera Wästberga uvedly, že její držitel bude vyhlášen až ve čtvrtek 13. října.

Nobelovy ceny se udělují od roku 1901. Medicína je jednou z pěti oblastí, o kterých se zakladatel cen, švédský průmyslník Alfred Nobel, zmiňuje v závěti.

Oceňují se i zásadní objevy na poli fyziky, chemie, literatury a míru. Na Nobelovu počest založila švédská centrální banka v roce 1969 ještě cenu za ekonomii.

ČTK, Anna Jadrná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme