Nobelovu cenu za lékařství získal Japonec Ósumi. Zkoumal, jak buňky požírají sebe sama

Nobelovu cenu za fyziologii a lékařství získal Japonec Jošinori Ósumi. Jméno 71letého laureáta v pondělí oznámil stockholmský Karolinský institut. Ósumi dosáhl významného pokroku ve zkoumání buněčného procesu autofagie. Pomohl tak podle komise pochopit reakci těla na infekci, hladovění a další procesy. Ocenění za fyziologii a lékařství je prvním ze šestice letošních Nobelových cen. Laureát získává kromě prestižní medaile a diplomu i osm milionů švédských korun, tedy v přepočtu asi 22,5 milionu českých korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nobelovu cenu za fyziologii a lékařství získal Japonec Jošinori Ósumi | Foto: Reuters

Na Nobelovu cenu za fyziologii a lékařství bylo letos nominováno 273 kandidátů. Ocenění nakonec získal Jošinori Ósumi za objevy při zkoumání autofagie.

Buňky při tomto procesu požírají část svého obsahu a zbavují se tak nežádoucích komponentů, například bakterií. Jeho výzkum nastolil zcela nový pohled na to, jak buňky recyklují svůj obsah. Špatně fungující proces autofagie je spojován s řadou různých onemocnění, včetně Parkinsonovy choroby, cukrovky nebo rakoviny.

Stockholmský Karolinský institut uvedl, že Ósumiho ocenil za vynikající experimenty z 90. let minulého století. Ačkoli tento koncept byl znám již více než 50 let, jeho zásadní význam pro fyziologii a lékařství byl podle institutu odhalen teprve po výzkumu Jošinoriho Ósumiho.

Japonec Ósumi působí na Tokijském institutu technologie a specializuje se na buněčnou biologii. Stal se v pořadí šestým laureátem v oblasti fyziologie a lékařství narozeným v Japonsku. Celkově už Nobelovu cenu získalo 23 občanů země vycházejícího slunce.

Loni vyhrála trojice vědců za léčbu infekčních nemocí. Irského vědce působícího v USA Williama C. Campbella společně s Japoncem Satošim Omurou ocenil stockholmský institut za výzkum hlístic a Číňanku Tchu Jou-jou za výzkum přispívající k léčbě malárie.

Oceněním za fyziologii a lékařství začal takzvaný Nobelův týden. Stockholmský Karolinský institut v úterý oznámí, kdo letos získal ocenění za fyziku, ve středu za chemii, v pátek Nobelova cena za mír a příští pondělí za ekonomii.

Datum ohlášení ceny za literaturu zatím nebylo oficiálně stanoveno, nicméně zpravodajské agentury s odvoláním na člena Švédské akademie Pera Wästberga uvedly, že její držitel bude vyhlášen až ve čtvrtek 13. října.

Nobelovy ceny se udělují od roku 1901. Medicína je jednou z pěti oblastí, o kterých se zakladatel cen, švédský průmyslník Alfred Nobel, zmiňuje v závěti.

Oceňují se i zásadní objevy na poli fyziky, chemie, literatury a míru. Na Nobelovu počest založila švédská centrální banka v roce 1969 ještě cenu za ekonomii.

ČTK, Anna Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme