Nobelovu cenu za lékařství získal Japonec Ósumi. Zkoumal, jak buňky požírají sebe sama
Nobelovu cenu za fyziologii a lékařství získal Japonec Jošinori Ósumi. Jméno 71letého laureáta v pondělí oznámil stockholmský Karolinský institut. Ósumi dosáhl významného pokroku ve zkoumání buněčného procesu autofagie. Pomohl tak podle komise pochopit reakci těla na infekci, hladovění a další procesy. Ocenění za fyziologii a lékařství je prvním ze šestice letošních Nobelových cen. Laureát získává kromě prestižní medaile a diplomu i osm milionů švédských korun, tedy v přepočtu asi 22,5 milionu českých korun.
Na Nobelovu cenu za fyziologii a lékařství bylo letos nominováno 273 kandidátů. Ocenění nakonec získal Jošinori Ósumi za objevy při zkoumání autofagie.
Buňky při tomto procesu požírají část svého obsahu a zbavují se tak nežádoucích komponentů, například bakterií. Jeho výzkum nastolil zcela nový pohled na to, jak buňky recyklují svůj obsah. Špatně fungující proces autofagie je spojován s řadou různých onemocnění, včetně Parkinsonovy choroby, cukrovky nebo rakoviny.
Stockholmský Karolinský institut uvedl, že Ósumiho ocenil za vynikající experimenty z 90. let minulého století. Ačkoli tento koncept byl znám již více než 50 let, jeho zásadní význam pro fyziologii a lékařství byl podle institutu odhalen teprve po výzkumu Jošinoriho Ósumiho.
Japonec Ósumi působí na Tokijském institutu technologie a specializuje se na buněčnou biologii. Stal se v pořadí šestým laureátem v oblasti fyziologie a lékařství narozeným v Japonsku. Celkově už Nobelovu cenu získalo 23 občanů země vycházejícího slunce.
Announcement of the 2016 Nobel Prize in Physiology or Medicine https://t.co/MK6UzCA6HV
— The Nobel Prize (@NobelPrize) 3. října 2016
Loni vyhrála trojice vědců za léčbu infekčních nemocí. Irského vědce působícího v USA Williama C. Campbella společně s Japoncem Satošim Omurou ocenil stockholmský institut za výzkum hlístic a Číňanku Tchu Jou-jou za výzkum přispívající k léčbě malárie.
Oceněním za fyziologii a lékařství začal takzvaný Nobelův týden. Stockholmský Karolinský institut v úterý oznámí, kdo letos získal ocenění za fyziku, ve středu za chemii, v pátek Nobelova cena za mír a příští pondělí za ekonomii.
Datum ohlášení ceny za literaturu zatím nebylo oficiálně stanoveno, nicméně zpravodajské agentury s odvoláním na člena Švédské akademie Pera Wästberga uvedly, že její držitel bude vyhlášen až ve čtvrtek 13. října.
Autophagy ”self eating” is a process for degrading and recycling cellular components #NobelPrize #Medicine pic.twitter.com/glNWLPjxHe
— The Nobel Prize (@NobelPrize) 3. října 2016
Nobelovy ceny se udělují od roku 1901. Medicína je jednou z pěti oblastí, o kterých se zakladatel cen, švédský průmyslník Alfred Nobel, zmiňuje v závěti.
Oceňují se i zásadní objevy na poli fyziky, chemie, literatury a míru. Na Nobelovu počest založila švédská centrální banka v roce 1969 ještě cenu za ekonomii.
BREAKING NEWS The 2016 #NobelPrize #Medicine awarded to Yoshinori Ohsumi @tokyotech_en ”for his discoveries of mechanisms for autophagy” pic.twitter.com/PDxWbSqoIX
— The Nobel Prize (@NobelPrize) 3. října 2016