Objevujte dotykem, vyzývá vědecký park Vida! v Brně. Je už čtvrtý v Česku

Možnost hrát si a zároveň se něco dozvědět mají Češi už ve čtvrtém vědecko-zábavním centru. Jmenuje se Vida! a návštěvníkům se dnes otevírá v Brně. Podobní zařízení, která zábavnou formou představují třeba přírodní zákony nebo fungování lidského těla, vznikla dříve také v Liberci, Ostravě a Plzni.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Oceán v láhvi, jeden z exponátů v brněnském centru Vida!

Oceán v láhvi, jeden z exponátů v brněnském centru Vida! | Zdroj: ČTK

Brněnský park Vida! ode dneška nabízí více než 150 naučných her a exponátů. Ředitel parku Lukáš Richter vidí přínos hlavně pro výuku.

„Učitelé ve školách nám vkládali různé informace o tom, jak věci fungují, ale pokud si to člověk nevyzkouší, tak tomu těžko porozumí,“ říká.

S tím pomáhají v expozici i takzvaní vidátoři, tedy průvodci. Jedním z nich je i Nikola, která popisuje hru ovládanou lidskou myslí.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Brně se otevírá vědecký park Vida! Prohlédla si ho reportérka Tereza Kadrnožková

„Vašim úkolem je se plně soustředit. Čím více se budete soustředit, tím více se ten míček bude pohybovat a taky může vlastně jakoby levitovat.“

Návštěvníci se také třeba mohou projet na kole po laně nebo si zblízka prohlédnout minitornádo. V centru je i simulátor povodně, deska, na které lze na vlastní kůži zažít zemětřesení, nebo společenství mravenců rodu Atta. To nemají nikde jinde v Česku.

„Tady je cílem právě to, aby si všechny fenomény na všech 151 exponátech přímo svýma vlastníma rukama vyzkoušeli a mnohem jednodušeji pochopili, jak tyto zákonitosti v přírodě fungují,“ zdůrazňuje Lukáš Richter.

Centrum Vida! vzniklo za přibližně 600 milionů korun v přestavěném veletržním pavilonu D | Foto: ČTK

Všechna vědecká zábavní centra fungují díky dotacím z veřejných peněz. Příspěvky ale také dostávají od sponzorů, především velkých průmyslových podniků, které chtějí podporovat technické vzdělávání.

„Například plzeňská Škodovka, která dlouhodobě spolupracuje s Techmanií v Plzni, nebo v Ostravě se dají uvést Vítkovice pro Svět techniky v Dolní oblasti Vítkovic,“ zmiňuje náměstkyně ministra školství Petra Bartáková, která má na starosti evropské dotace.

Dalším zdrojem příjmů je také vstupné. Třeba plzeňskou Techmanii navštívilo v minulém roce přes 64 tisíc lidí a letos centrum čeká nárůst. Velmi slušnou návštěvnost má i letos v březnu otevřená IQLandia v Liberci - 300 tisíc zájemců v prvním půlroce.

V Ostravě počítají s tím, že příští rok přivítají miliontého návštěvníka. Svět techniky v Dolní oblasti Vítkovic funguje od letošního 26. září a už se stihl stát v hlasování veřejnosti Stavbou roku 2014.

Martin Hromádka, Martin Karlík, Tereza Kadrnožková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme