OBRAZEM: Nekonečný archiv NASA se otevřel. Z blízka ukazuje třeba drama Apolla 13

11. 4. 1970 vystartovala směrem k Měsíci posádka vesmírné lodě Apollo 13. Drama, které se odehrálo před 47 lety, přibližují i fotografie, které NASA zveřejnila ve své nové databázi.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poškozený servisní modul mise Apollo 13

Poškozený servisní modul mise Apollo 13 | Foto: NASA

Ve veřejně přístupném katalogu NASA shromáždila přes 140 tisíc fotografií, videí a zvukových záznamů, které detailně mapují práci na Zemi i ve vesmíru.

Pokusy ve vesmíru z pohodlí domova? Žádná sci-fi, mikrodružice pomáhají i s výrobou kávové pěny

Číst článek

Fotky, které najdete zde, zobrazují pravěk vesmírného programu i obrázky z posledních misí, třeba té na Mars. Jednou z nejnapínavějších epizod z její historie zůstává mise Apollo 13.

Pohled na raketu, která vynesla posádku Apollo 13 do vesmíru během testovacího odpočtu v Kennedyho vesmírném centru.

Loď mise Apollo 13 | Foto: NASA

Posádka Apolla 13 v dubnu 1970 - zleva velitel James A. Lovell Jr., pilot velitelského modulu John L. Swigert Jr. a pilot lunárního modulu Fred W. Haise Jr. Trojici mužů o čtvrtstoletí později ztvárnili ve filmu známí hollywoodští herci v čele s Tomem Hanksem.

Posádka mise Apollo 13 | Foto: NASA

Apollo 13 mělo být původně třetí americkou misí, která by přistála na povrchu Měsíce. K tomu ale nikdy nedošlo kvůli poruše a výbuchu přibližně dva dny po startu. V tom momentu se z původně vědecké mise stala pro americkou vesmírní agenturu mise záchranná, jejímž hlavním cílem bylo dostat trojici astronautů zpátky na Zemi. Na záběru je vidět vážně poškozený servisní modul, který posádka odpojila těsně před svým návratem. Exploze v kyslíkové nádrži číslo 2 odstřelila celý jeden krycí panel modulu. Kvůli tomuto poškození musela posádka použít lunární modul jako svou „záchrannou loď“.

Poškozený servisní modul mise Apollo 13 | Foto: NASA

Horlivá aktivita v operační místnosti NASA, kde se zaměstnanci agentury shromáždili kolem stolu ředitele letu. V čase, kdy byla pořízena tato fotografie, byl původní plán přistát na Měsíci definitivně zrušen a posádka se pokoušela vrátit zpátky na Zemi.

Řídící středisko NASA se snaží vyřešit problém mise Apollo 13 | Foto: NASA

Tři dny po startu Apolla 13 vysvětluje astronaut Gerald P. Carr Mary Haiseové - manželce pilota lunárního modulu Freda W. Haiseho - změněný letový plán.

Mary Haiseové, manželce jednoho z členů mise Apollo 13, vysvětlují situaci posádky | Foto: NASA

Posádka Apolla 13 se na Měsíc nikdy nedostala. Fotografie z poškozené lodě ale zachytávají, jak blízko k tomu byla.

Pohled na Měsíc z lodě mise Apollo 13 | Foto: NASA

Po hodinách a hodinách napětí a hledání řešení zaměstnanci NASA oslavují úspěšný návrat posádky zpátky na Zemi. Jsou 70. léta, kouří se proto všude.

Pracovníci NASA oslavují úspěšný návrat posádky Apollo 13 na Zem | Foto: NASA

Neznámý pasažér letu Air New Zealand z ostrova Fidži do Aucklandu zachytil dva jasné objekty na obloze. Má se za to, že jde o servisní modul a lunární modul mise Apollo 13 při cestě atmosférou.

Části lodě Apollo 13 při návratu zpátky na Zem | Foto: NASA

Posádka Apolla 13 opouští kapsli, ve které přistála na hladině Tichého oceánu. Muž, který se dívá do objektivu, je pilot lunárního modulu Fred W. Haise. Astronauty z vody vyzdvihla helikoptéra a přepravila je na palubu vojenské lodě USS Iwo Jima.

Posádka mise Apollo 13 po návratu na Zem | Foto: NASA

Záchrana posádky Apollo 13 z oceánu | Foto: NASA

Kapitán James A. Lovell, si 17. dubna na palubě USS Iwo Jima čte v novinách o své záchraně a o tom, že astronauty chce přivítat prezident Richard Nixon. Trojici kosmonautů prezident na základně Hickam na Havaji udělil medaile. Mise se stala jedním z nejznámějších vesmírných letů a věta „Houstone, mám problém“, která z lodě zazněla, zlidověla i v češtině.

Velitel mise Apollo 13 James A. Lovell Jr. si čte o svém návratu z vesmíru | Foto: NASA

moš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme