Oči blíž u sebe, větší zakřivení horního rtu. Čínští vědci zkoumali tváře kriminálníků

Už v 19. století některé vědce vynález fotografie přiměl k domněnce, že by podle specifických rysů v obličeji bylo možné poznat, jací lidé mají vyšší sklon ke zločinnosti. Nejnovější poznatky čínských vědců naznačují, že podobné úvahy mohou být správné. Píše o tom server The Next Web.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podoby (ilustrační foto) | Foto: Ryan McGuire, Creative Commons CC0 1.0 Universal

Siao-lin Wu and Si Čang z Univerzity Ťiao Tchunga v Šanghaji se pokusili zjistit, jestli vykazují tváře zločinců nějaké specifické rysy. Stovky fotografií lidí s kriminální minulostí porovnali s tvářemi bezúhonných občanů a zkoumali, jestli najdou nějaké prvky, které obě skupiny od sebe odlišují, uvádí The Next Web.

K dispozici měli 1856 snímků tváří oholených mužů, přičemž z poloviny šlo o kriminálníky. Výzkumníci hledali společné prvky na 90 procentech z nich a na zbývající desetině pak ověřovali, jestli metoda funguje.

Výsledek byl působivý. Pomocí „nervové mapy“ se podařilo zločince určit s 89,5 procentní úspěšností.

Typické tváře kriminálníků (nahoře) a bezúhonných (dole) ze studie vědců z čínské Univerzity Ťiao Tchunga | Foto: Siao-lin Wu Si Čang

Typické tváře kriminálníků (nahoře) a bezúhonných (dole) ze studie vědců z čínské Univerzity Ťiao Tchunga

Kriminálníci měli v průměru o asi 23 procent větší zakřivení ohybu horního rtu a o 6 procent kratší vzdálenost mezi vnitřními koutky očí. Úhel mezi spojnicemi špičky nosu a koutků úst zločinců pak byl asi o 20 procent menší než u bezúhonných.

Mezi tvářemi kriminálníků byly také mnohem větší rozdíly než mezi obličeji bezúhonných.

Umělá inteligence by tedy v budoucnu mohla pomoci kriminalistům při určování pachatele. Výsledky výzkumu ale samozřejmě také vyvolávají otázky, jak by na dosud bezúhonné lidi zapůsobilo zjištění, že mají podobné rysy v obličeji jako zločinci. Společnost by pak na ně mohla pohlížet jako na potenciální kriminálníky.

Podobných úvah se nabízí spousta. Pokud ale k podobným výsledkům dojde i jiný průzkum, bude na ně lidstvo nejspíš muset začít hledat odpovědi.

Studii čínských vědců najdete ZDE.

dab Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme