Po téměř 30 letech objevili američtí vědci nové antibiotikum

Už skoro 30 let se lékařům nedostalo do ruky žádné nové antibiotikum a bakterie útočící na lidské zdraví jsou proti těm stávajícím čím dál odolnější. Američtí vědci teď ale ohlásili objev, který by to mohl změnit. Jak uvádí BBC, na kusu hlíny vyrýpnuté ze zahrádky jednoho ze členů týmu se jim podařilo vypěstovat bakterii produkující složky schopné útočit i na takové zabijáky, jako je extrémně odolný zlatý stafylokok.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Staphylococcus aureus, zlatý stafylokok, 20,000x zvětšeno pod elektronovým mikroskopem

Staphylococcus aureus, zlatý stafylokok, 20,000x zvětšeno pod elektronovým mikroskopem | Foto: licence Public Domain (eng)

Látku, které vědci dali jméno teixobaktin, teprve čekají klinické testy. Podle primáře Ústavu lékařské mikrobiologie druhé lékařské fakulty Univerzity Karlovy Otakara Nyče ale dává velké naděje do blízké budoucnosti:

„Na druhou stranu bychom neměli podléhat optimismu, protože jsou tady určitá ‚ale‘. Antibiotikum sice působí na rezistentní bakterie, ale zdaleka ne na všechny. Týká se to především takzvaných methicilin rezistentních stafylokoků, které jsou pohromou zejména v nemocnicích. Ale těch multirezistentních bakterií je daleko více. Takže to spektrum je poměrně omezené.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Po téměř 30 letech prý vědci objevili nové antibiotikum. Mluvil o tom primář Ústavu lékařské mikrobiologie 2. LF UK a FN Motol Otakar Nyč

Antibiotikum také musí projít poměrně dlouhým obdobím velice náročných zkoušek, ať už laboratorních, ale především těch klinických. Kritéria jsou velmi náročná. Jde především o bezpečnost antibiotika pro pacienty.

„Zdaleka tak není jisté, že se v průběhu těchto zkoušek neukáže nějaká negativní vlastnost, pro kterou se to antibiotikum k pacientovi skutečně nedostane,“ pokračuje Nyč.

„Když jsem si četl ten článek, autoři tam zmiňují, že je velmi pravděpodobné, že se k tomuto antibiotiku nevyvine rezistence. To by byla skutečně naprosto unikátní záležitost v historii antibiotik, protože dnes už jsou známy stovky antibiotik, žádnému se ale nepodařilo, aby vůči němu nevznikla rezistence,“ říká primář Otakar Nyč.

Podle něj je současná situace kritická. Na některé bakterie nejsou antibiotika účinná. Vývoj antibiotik přitom velmi dlouhou dobu stagnuje, od roku 1987 se nepodařilo objevit nové. Potřeba nových látek je tedy velmi naléhavá. Ve vývoji je nicméně řada nadějných látek.

Nyč také upozorňuje na nadspotřebu antibiotik, což násobí vývoj rezistence bakterií: „V 50 procentech případů se antibiotika užívají zbytečně nebo nevhodně.“

ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme