Prestižní cenu pro nejlepšího mladého vědce v Evropě získal český student

Nejlepší mladý vědec v Evropě je z České republiky. Prestižní ocenění získal Luboš Vozdecký z Gymnázia ve Vyškově. Převzal ho od Evropské komise ve Varšavě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výzkum (ilustr. foto) | Foto: Stockbyte

Vozdecký uspěl se svou prací o různých aspektech valivých pohybů.

„Každé těleso, které se nějak valí, je zpomalováno – třeba u auta pneumatiky. Protože teorie, které jsou teď akceptovány, nejsou podložené žádnými experimenty, tak součástí mé práce bylo ověřit, zdali jsou pravdivé, nebo nejsou,“ popsal Vozdecký v rozhovoru pro Český rozhlas.

Přehrát

00:00 / 00:00

O své vědecké práci a o ocenění, které za ni získal, mluvil student Luboš Vozdecký s moderátorem Vladimírem Krocem

Podle poroty devatenáctiletý student vyvrátil řadu dosud tradovaných skutečností. „Ten původ valivého odporu je trošku jiný, než se myslelo,“ poznamenal autor práce.

I když jeho práce bezprostřední praktické využití nemá, podle Vozdeckého má poznání smysl.

„Když o tom valivém odporu budeme vědět víc, budeme vědět, jaký je jeho původ, tak potom budeme moci vyrábět materiály, které mají ten valivý odpor prostě menší,“ nastínil student.

Ten uspěl v konkurenci mladých vědců z 36 zemí. Podle Vozdeckého to měla porota těžké – když si procházel práce svých konkurentů, všechny se mu líbily.

Sám přičítá svůj úspěch tomu, že jádro jeho práce spočívalo v experimentu. „Naměřil jsem hodně experimentálních dat,“ uvedl Vozdecký.

Jako odměnu za vítězství ve své kategorii získal 7000 eur, v přepočtu tedy kolem 200 tisíc korun.

Soutěž pro nejlepší mladé vědce v Evropě je otevřená lidem od 14 do 20 let. Někteří z vítězů minulých ročníků už ve vědě patří k celosvětové špičce.

Ondřej Houska, kov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme