Slabá koruna prodražuje nákup vědeckých přístrojů ze zahraničí

Některým vědeckým centrům se prodražují nákupy specializovaných přístrojů ze zahraničí. Kvůli oslabení koruny bude například obří superlaser pro vědecký projekt ELI o 100 milionů korun dražší.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Návrh areálu špičkového pracoviště ELI v Dolních Břežanech

Návrh areálu špičkového pracoviště ELI v Dolních Břežanech | Foto: Lawrence Livermore National Laboratory (LLNL)

Mezinárodní vědecký projekt ELI se buduje v Dolních Břežanech u Prahy. Podle ředitele fyzikálního ústavu Jana Řídkého se vlivem oslabení koruny prodraží hlavně nákup superlaseru za 40 milionů dolarů.

„Náš rozpočet je v korunách. Takže i když kontrakt už je uzavřen a nezdraží se ani o dolar, nám se v korunách může stále prodražovat tím, jak jsou v současné podobě čerpané strukturální fondy, že nejsou vázány na nějaký průběžný kurz eura,“ vysvětluje ředitel ústavu a pokračuje:

Přehrát

00:00 / 00:00

Kvůli slabé koruně se některým vědeckým centrům prodražují nákupy specializovaných přístrojů ze zahraničí. Mluvila o tom Petra Benešová

„Pro nás je euro stále za 24,50 tak, jak bylo ve smlouvě, kterou jsem podepisoval s ministrem školství v roce 2011.“

Vědci už proto vyjednávají s ministerstvy školství a financí o určité kompenzaci. „Pokud koruna v listopadu 2013 devalvovala řádově o 10 procent a v průběhu léta tohoto roku o 5, tak těch 15 procent jenom na projektu dodávky systému tvoří nějakých 100 milionů korun,“ vyčíslil přibližnou ztrátu manažer projektu ELI Roman Hvězda.

Ministerstvo: Navýšení hradit z úspor

Problém je hlavně u nákupu přístrojů, které nejsou běžně dostupné v českých korunách, ale jen od zahraničních dodavatelů. Návrh na kompenzaci už posuzuje ministerstvo školství.

„Rozhodně to ale nejde interpretovat tak, že náklady na státní rozpočet budou 100 milionů korun. Předpokládáme, že do konce realizace ELI či jiných projektů dojde k úspoře, která umožní toto navýšení uhradit,“ říká mluvčí úřadu Klára Bílá.

V operačním programu Výzkum a vývoj pro inovace, kam velké projekty spadají, je dnes ztráta kvůli pomalému čerpání více než 8 miliard korun. Ministerstvo školství ji chce snížit ještě o tři a půl miliardy.

Podobně s poklesem koruny bojují i další projekty, například Biocev, který také šetří na přístrojích. Podle ministerstva školství ale vědci mohou využít jako kompenzaci i úspory, které jim v projektech ještě zůstaly. Například ze zakázek na stavební práce.

Petra Benešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme