Slovenští vědci bez světových databází. Ministerstvo jim nezaplatilo přístup

Slovenští vědci nemají od nového roku přístup do několika světových odborných databází. Ze dne na den se ocitli bez zdrojů, které potřebují ke své každodenní práci. Důvod? Ministerstvo školství nezaplatilo předplatné.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čeští vědci vyvinuli funkční model lidských plic, které mohou být používány k simulaci problémů jako je astma a další chronická onemocnění a jejich léčba

Čeští vědci vyvinuli funkční model lidských plic, které mohou být používány k simulaci problémů jako je astma a další chronická onemocnění a jejich léčba | Zdroj: Reuters

Tak jako další vědci, i Peter Celec z lékařské fakulty Univerzity Komenského v Bratislavě prý tušil, že se něco podobného stane. Podle vlastních slov se de facto vrátil do svých studentských let, protože tehdy taky neměl přístup v podstatě nikam. "Samozřejmě že všichni máme kolegy v zahraničí, takže se k těm informacím nějak dostaneme. Ale dlouhodobě to takto asi není v pořádku," říká.

Databáze se v minulosti financovaly z evropských fondů. Ročně přišly na více než tři miliony eur. V roce 2015 ale vypršel poslední takový projekt a úřady nestihly připravit nový.

„Když si něco předplatíte, tak víte, že za rok nebo dva přijde ten den, kdy bude třeba obnovit to předplatné, a když na to ty prostředky nejsou určené, tak se dá předpokládat, že bude problém,“ vysvětlil Českému rozhlasu Celec.

Objev olomouckých vědců zrychlí šlechtění obilovin. Zemědělcům ušetří čas i peníze

Číst článek


„Pokud vím, předplatné skončilo už před rokem. Na dobré slovo jsme tedy měli přístup, ale nic se s tím nedělalo a čekalo se, až se ten přístup vypne. A nyní jsme tak nějak všichni překvapení, že se to opravdu vyplo,“ hodnotí situaci.

Vyřešíme to za pár dnů, slibuje ministerstvo


Uzavřené databáze nekomplikují život pouze vědcům, ale i studentům. Ti zahraniční zdroje používají při učení a psaní dizertačních prací.

Ministerstvo školství chce problém vyřešit co nejdřív. Slibuje, že je to otázka jen několika málo dní. „Devadesát procent mého pracovního času je čtení odborných článků, takže když teď nemám přístup k časopisům, výrazně to ovlivňuje moji činnost. […] Slovenská věda na tom určitě nekrachne, máme i větší problémy. Ale když už ta situace nastala, vyřešme to systematicky, a ne rychle to zaplácat nějakým eurofondem,“ nabádá Celec.

Ministr školství Peter Plavčan chce předplatné zaplatit ze státního rozpočtu a do budoucna najít účinný způsob, jak vědecké prostředky financovat dál.

Na chybu ministerstva ihned zareagovala opozice, která vyzvala premiéra Roberta Fica, aby současného ministra školství odvolal.

Pavlína Nečásková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme